Neformalus švietimas

2024 02 14

Sigitas Geda – vaikų poetas

Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ popietė ,,Sigitas Geda – vaikų rašytojas“, skirta poeto Sigito Gedos kūrybai. Popietės dalyviai žiūrėjo filmus apie poetą, klausėsi pasakojimų apie kūrėjo meilę Lietuvai, lietuviškam žodžiui, apie poeto kūrybą, persipynusią su Lietuvos istorija. Vaikai klausėsi skaitomų eilių, patys garsiai skaitė kūrėjo eilėraščius, klausėsi dainų, sukurtų pagal Sigito Gedos eiles.  Mokiniai  padarė plakatą, skirtą kūrėjui, jo  eilėraščiams, kuriuos parašė vaikams. Sukurtas plakatas papuošė vaikų erdvę.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: D. Jencienės

 Sigitas Geda plakatas

***

Kurkime geresnį internetą kartu!

Vasario 5-11 d. Lietuvos bibliotekos visą savaitę siūlo savo lankytojams įvairias edukacines veiklas ir skatina saugiau elgtis interneto erdvėje. Daugelyje pasaulio šalių minima jau 21-oji Saugesnio interneto diena! Ventos miesto bibliotekoje taip pat paminėjome šią dieną. Su NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikais kalbėjome apie grėsmes ir pavojus tūnančius interneto platybėse, prisiminėme pagrindines taisykles, kurių reikia laikytis, atlikome testus, žaidėme viktoriną. Išskirtinį dėmesį skyrėme elektroninėms patyčioms, žiūrėjome filmukus, diskutavome, aptarėme galimybę anonimiškai pranešti apie neteisėtą ar žalingą interneto turinį ir kaip jo išvengti, bei apsisaugoti.  Saugesnio interneto dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į žalingą informaciją ir elgesį internete; skatinti saugesnį, ypač vaikų, naudojimąsi internetu ir naujomis technologijomis; suteikti visuomenei galimybę anonimiškai pranešti apie neteisėtą ar žalingą interneto turinį bei teikti pagalbą vaikams, susidūrusiems su patyčiomis ar kita nemalonia patirtimi internete. Akcijos šūkis – Kurkime geresnį internetą kartu!

Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės

vnt

***

Apie medį ir liną su tautodailininkais iš Ventos

Vasario mėnesį Ventos miesto bibliotekoje eksponuojama ventiškių, tautodailininkų Rimanto ir Jolantos Balčiauskų darbų paroda „Prakalbintas medis. Lino kelias“. Parodą puošia įvairūs mediniai padėklai, lentelės, mediniai dubenys, samčiai, šaukštai, skrynios ir lininiai nerti darbai. Džiaugiamės, kad gerbiami tautodailininkai sutiko aplankyti mus NVŠ „Katino Juodžio“ klube, pristatyti savo darbus, bei papasakoti apie savo kūrybinį kelią. Sužinojome, jog medis gerbiamą Rimantą traukė ir žavėjo nuo pat vaikystės, o jo žmona Jolanta nėrimu susidomėjo mokykloje.  O kai jiedu susitiko – pamilo, sukūrė šeimą, užaugino dvi dukras ir taip kartu žengia koja kojon visą gyvenimą ir abu kuria, vienas negali be - medžio, kitas - be lino. Kaip teigė gerbiamas Rimantas - medžio drožyba  sudėtingas, išmanymo, kantrybės ir kruopštumo reikalaujantis amatas ir tai jau ne hobis, o jo gyvenimo būdas. Tautodailininkas papasakojo kaip išsirenka medį, jį paruošia, sprendžia kas iš jo išeis, o tada imasi darbo. Supažindino su savo darbo įrankiais, atsinešė stakles, parodė ir pamokė mus kaip reikia drožti iš medžio pliauskos šaukštą. Kiekvienas iš mūsų turėjome progą išbandyti medžio drožybą ir tai tikrai nėra paprastas darbas. Vaikus sužavėjo parodoje pristatomos gerbiamo Rimanto skrynios, į kurias sudėta daug darbo ir meilės, jos išsiskiria originalumu. Sužinojome, kuri skrynia pagaminta iš medžio, į kurį trenkė žaibas, kuo skiriasi obelis nuo uosio ir, kad medžiai serga, o iš jo skaudulių galima sukurti kažką gražaus. Skrynias išpuošti lininiais nertais ar austais raštais tautodailininkui padeda žmona Jolanta. Susidomėję  klausėmės gerbiamos Jolantos apie lino kelią, kaip atsiranda lininiai siūlai, kuo skiriasi mezgimas nuo nėrimo. Tautodailininkė mielai sutiko ir parodė mergaitėms, kaip nerti vašeliu. Nuoširdus ačiū tautodailininkams Rimantui ir Jolantai, kad pas mus atvyko, bei suteikė progą pabandyti „prakalbini medį“ ir pasivaikščioti „lino keliu“.

 Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

Nuotr.: V.Varanavičienės

1v

2v

***

Rūšiuoji – vadinasi galvoji

Kad pasaulis būtų tvaresnis ir švaresnis - mažais žingsneliais pradėkime reikalauti to iš savęs, tada - iš šalia esančių. Mes nesame tobuli, bet savo veiklose sieksime vadovautis tvarumo, atsakomybės ir tobulėjimo vertybėmis. Mes - atviri ir geranoriški, kad pasaulis taptų švaresnis, gražesnis ir tvaresnis. Ventos miesto biblioteka - atsakinga įstaiga, todėl mes renkamės rūšiuoti ir stengsimės tai daryti! Pagaliau sulaukėme „Žaliojo taško“ rūšiavimo dėžučių, kuriomis mus aprūpino Akmenės rajono savivaldybės Viešoji biblioteka. Rūšiuoji - vadinasi galvoji! „Žaliasis taškas“ – pirmoji Lietuvoje viešoji įstaiga, organizuojanti prekinių pakuočių atliekų tvarkymą, kurios tikslas – kurti veiksmingą bendrą pakuočių atliekų tvarkymo ir antrinių žaliavų perdirbimo sistemą, maksimaliai mažinti aplinkos taršą pakuočių atliekomis bei didinti visuomenės sąmoningumą, skatinant rūšiuoti atliekas.

                                                                 Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

rušiuojam1

***

Kino teatras bibliotekoje

Kino teatras bibliotekoje? O kodėl gi ne? Mūsų bibliotekoje tai įmanoma. Ir tai vyksta nebe pirmą kartą. Snieguotą ir tamsią penktadienio popietę NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikai žiūrėjo nuotaikingą animacinį filmą – „Raudonoji panda“. Tai filmas apie 13-metę paauglę gyvenančią Toronte. Mei Lee yra labai energinga ir kūrybinga mergina, tačiau jos gyvenimas pasikeičia, kai ji sužino, kad gali virsti milžiniška raudona panda. Filmas nagrinėja Mei Lee kovą su paauglystės iššūkiais, šeimos lūkesčius ir jos unikalią paveldėtą savybę. Tai istorija apie savęs priėmimą, šeimos ryšių svarbą ir paaugliškų emocijų valdymą. Raudonoji panda - ne tik smagus ir spalvingas filmas, bet ir pamoka apie tapatybės formavimąsi bei asmeninį augimą. Puikiai praleista penktadienio popietė su draugais!

                                                                                                  Virginija Varanavičienė
 Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

                                                                                                         Nuotr. V.Vranavičienė

kino t1

***

Rūšiuok teisingai

   Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko popietė ,,Rūšiuok teisingai“, skirta atliekų rūšiavimui. Popietės dalyviai sužinojo kodėl  ir kaip reikia teisingai rūšiuoti atliekas, pasakojo kaip jiems patiems sekasi tai daryti. Jaunieji skaitytojai, garsiai perskaitę kaip reikia rūšiuoti atliekas, pasiskirstę   komandomis, žaidė žaidimą ,,Konteinerių krata“.  Vaikų erdvės lankytojai  visi kartu nuspalvino vieną bendrą  piešinį pagal numerius,  kuris papasakojo kokius daiktus galima padaryti iš seno kartono.  Popietę baigė kiekvienas vaikas nupiešdamas savo piešinį apie atliekų rūšiavimą. Piešiniai  papuošė vaikų erdvę.

                                                                                                                                                                      Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė

Teis.rūšiuok1

Teising.rūš.2

***

Laisvės gynėjų diena

Sausio 12 d., paminėjome Laisvės gynėjų žygdarbį, kurį mūsų didvyriai atiduodami savo gyvybę įvykdė prieš 33 metus. Kaip ir kasmet, Ventos miesto bibliotekos languose ryte degė žvakutės – atminimo ugnelės, šiai dienai paminėti. Parengtos parodos suaugusiems ir vaikams, o vakarop NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikai prisijungė ir kartu su Ventos kultūros namais gražiai sudalyvavo jų organizuotame renginyje Laisvės gynėjų dienai paminėti. Kokie mes stiprūs, kai mano ranka tavo rankoje, o tavo ranka mano rankoje. Šitoje rankų grandinėje amžinai jausime ir jų, žuvusiųjų, rankas, jie stovės su mumis, kaip tą sausio 13-osios naktį, prieš tankus ir automatus, prieš tamsą ir smurtą, bet šviesa, tikėjimas, vienybė ir meilė – nugali.

                                                                                                  Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

                                                                                                               

venta2

venta3

***

Raidelės iš taškelių

Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos NVŠ būrelio vaikai dalinosi įspūdžiais apie perskaitytas knygeles. Visi pasidžiaugėme, kad mokame ir galime skaityti, kad gerai matome ir labai mažu šriftu parašytą tekstą. Yra žmonių, kurie labai silpnai mato arba yra visiškai akli. Pas mus į biblioteką atvyko Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos, Akmenės rajono filialo pirmininkė  Janina Paulauskienė. Viešnia papasakojo kaip knygas skaito silpnaregiai, supažindino vaikus su Brailio raštu. Vaikai rašė savo vardus neregiųjų rašymo priemonėmis.. Vaikus sudomino kalbantis laikrodis, kraujospūdžio matuoklis, grotuvas įgarsintoms knygoms klausyti. Na, o baltosios lazdelės pagalba mokėsi vaikščioti užrištomis akimis. Vėliau, sėdome prie stalų ir darėme piešinius ,,iš taškelių“.

Leonida Skerstonienė
Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos bibliotekininkė,
NVŠ teikėja

2 2

4 1

***

Išlydėjome 2023 – iuosius

Apsiniaukusią, lietingą ir visai nežiemišką popietę rinkomės į Ventos miesto bibliotekos NVŠ „Katino Juodžio“ klubą šiemet paskutinį kartą. Susirinkę draugiškai pabendravome, pabuvome, pažaidėme, pasidžiaugėme šiais metais nuveiktais darbais, o jų nuveikėme išties daug. Skaitėme knygas, susipažinome su lietuvių ir pasaulio rašytojais, dalyvavome viktorinose, bendruomenės renginiuose, akcijose, edukacijose. Bibliotekoje sulaukėme įdomių svečių, vykome į išvykas, žaidėme, darėme darbelius, piešėme, tapėme ir dar labiau susibičiuliavome. Po papuošta bibliotekoje kalėdine eglute vaikų laukė šventiškai pasipuošęs katinas Juodis su dovanomis. Draugiškai ir smagiai išlydėjome senuosius metus. Naujais metais laukia naujos veiklos, nauji darbai ir įdomūs, prasmingi susitikimai.

                                                                                                                      Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės

išlyd1

***

Žiemos apsuptyje

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus vaikų erdvėje vyko neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio popietė ,,Žiemos apsuptyje“. Jaunieji skaitytojai garsiai skaitė pasaką ,,Spragtukas“ ir klausėsi Čaikovskio muzikos. Perskaitę ir aptarę Benji Davies knygą ,,Snaigė“, pasigamino knygos herojų lėles iš popieriaus ir suvaidino perskaitytą istoriją patys. Po vaidinimo popietės dalyviai kūrė naujametinius atvirukus, kurie papuoš vaikų erdvę.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo- informacijos skyriaus bibliotekininkė,
NVŠ teikėja

Ž. aps.1

Žiem ap2

***

Šventinė popietė

    Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo –informacijos skyriaus vaikų erdvėje vyko  neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje” būrelio   šventinė popietė. Popietėje apsilankė viešosios bibliotekos direktorė Lina Lukytė.  Viešnia pasveikino būrelio lankytojus su artėjančiomis šventėmis, padovanojo dovanų.  Šventės dalyviai šoko su Kalėdų seneliu, minė mįsles apie žiemą, atsakinėjo į viktorinos apie šv. Kalėdas klausimus. Jaunieji skaitytojai visi kartu žaidė įvairius
žaidimus, vaišinosi skaniomis vaišėmis, džiaugėsi gautomis padėkomis, stalo žaidimais, dovanomis ir prizais.
Vaikus aplankė artėjančių švenčių džiaugsmas.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo- informacijos skyriaus bibliotekininkė,
NVŠ teikėja

      vaikų 12

vaiku12

          

***

Antrasis klubo gimtadienis – „Svečiuose pas pasaką“

2023 – ieji metai lekia į pabaigą, bet visai jų negaila, nes metų pabaigoje mes švenčiame „Katino Juodžio“ klubo gimtadienį. O mums jau 2 – eji ! Šiemet mūsų gimtadienio tema „Svečiuose pas pasaką“, todėl svečių šįkart nekvietėme, o patys išsiruošėme į svečius. Gruodžio 10 d. Ventos miesto bibliotekos NVŠ „Katino Juodžio“ klubas, kartu su bičiuliais, savanoriais, bei NVŠ būreliais iš Akmenės ir Papilės bibliotekų išvykome į pajūrį, į Klaipėdos dramos teatrą, spektaklį „Sniego karalienė“. Hansas Christianas Andersenas ne veltui tituluojamas pasakų karaliumi. „Sniego karalienė“ – vienas gražiausių ir giliausių jo kūrinių, visiems primenantis apie nepalaužiamą meilės ir gerumo galią. Pasakų knygos „Sniego karalienė“, originalą sudaro septyni atskiri pasakojimai, per kuriuos išgyvenami visi metų laikai. Čia kalbama apie santykių atšalimą, susvetimėjimą tarp šeimos narių, draugų, artimųjų. Kodėl kartais taip atsitinka, kad mūsų širdys ima ir pavirsta ledo gabalėliu? „Pasakos yra galingos. Jos gali mokyti moralės, vertybių. Jos gali mokyti istorijos. Jos gali tapti tiesiog pramoga. Jos gali priversti mus juoktis. Didžioji pasakų vertybė ir nauda yra tai, kad jos sujungia žmones tarpusavyje“, – pastebi spektaklio režisierius Paulius Tamolė. Puikios šiuolaikinės dekoracijos, specialieji efektai, įgarsinimas, nuostabūs aktoriai, tokie kaip: Eglė Jackaitė, Regina Arbačiauskaitė, Jonas Viršilas ir kt. nustebino, sužavėjo ir paliko vaikams didžiulį įspūdį. O gamta gimtadienio proga dovanojo puikų žiemišką orą, leido pasivaikščioti ir pasigrožėti Klaipėdos kalėdinių renginių erdvėje - Teatro aikštėje įžiebta natūralia Kalėdų eglute, kurią miestui padovanojo jo gyventojai. Aplankėme išskirtinę ledo čiuožyklą, nušviestą tūkstančių lempučių ir paskanavome skanėstų jaukioje Kalėdinėje mugėje. Pasivaikščiojome Danės krantine ir apžiūrėjome prišvartuotą karo laivą - muziejų M52 „Sūduvis“. Puikus, kupinas draugystės, geros nuotaikos ir gražių įspūdžių 2 – asis Ventos miesto bibliotekos NVŠ „Katino Juodžio“ klubo gimtadienis - „Svečiuose pas pasaką“.

 Virginija Varanavičienė 
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
 Nuotr.: V.Varanavičienės 

venta

***

Svarbu pabūti kartu  

Kasmet gruodžio 3-iąją minima Tarptautinė neįgaliųjų diena. Tai proga atidžiau pažvelgti į negalią turinčių žmonių situaciją ir vaidmenį visuomenėje. Tai – ir priminimas, kad negalia yra mūsų gyvenimo dalis, ji visada yra šalia mūsų.Gruodžio 8 d., NVŠ „Katino Juodžio“ klubą, sudalyvauti popietėje  „Svarbu pabūti kartu“ skirtai neįgaliųjų dienai paminėti pakvietė Ventos socialinės globos namų šeimynos „Šypsenėlės“ merginos ir jų socialinė darbuotoja Gražina Mažilienė. Su šiomis linksmomis merginomis Ventos miesto biblioteka bendrauja jau seniai. Labai gerai mūsų bibliotekai pažįstamos  ir Ventos grupinio gyvenimo namų „Žemaitukės“ gyventojos su socialinėmis darbuotojomis, kurios netrukus prisijungė prie popietės dalyvių, bei Ventos neįgaliųjų klubo „Dalios“ pirmininkė Irena Jatkauskienė, atėjusi pasveikinti merginų. Kaip draugystės ženklą, NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikai visas popietės dalyves „paženklino“ katino Juodžio letenėle ant skruosto, pasveikino „šypsenėles“ su gražia paroda ir palinkėjo gražios bendrystės ir draugystės ateityje. Merginos, kartu su socialine darbuotoja pademonstravo skaidres ir papasakojo svečiams apie savo gyvenimą, veiklą ir užimtumą Ventos socialinės globos namuose. Darbščioji Rasa iš „Šypsenėlių“ šeimynos pristatė savo kūrybinių darbų parodą. Draugiškoji Jovita puikiai padeklamavo J.Marcinkevičiaus eiles. Netikėtai popietėje pasirodęs žalias drakonas - naujų metų pranašas - pakvietė žaisti ir šokti, o tuo pačiu dalyviams atnešė daugybę džiaugsmo, šurmulio ir juoko. Ačiū, kad mus pakvietėte ir priminėte, kad esate šalia, mums, kaip ir jums buvo labai svarbu pabūti kartu.

 Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

 12vent

***

Švenčių belaukiant

Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio popietė ,,Švenčių belaukiant“ . Žaisdami žaidimą ,,Brėžiamas meninis popierius“ grandydami popierių pagaliukais, vaikai piešė piešinius. Sukūrę savo kūrinėlius, būrelio lankytojai piešė žiemą, artėjančias šventes. Popietės dalyviai žaisdami žaidimą ,,Dažų studija“, maišydami kelias spalvas, spalvino paveikslėlius, konstravo molbertą. Nupiešti darbai papuošė vaikų erdvę. Popietės
metu jaunieji skaitytojai visi kartu garsiai perskaitė ir aptarė šiais metais išleistą Bernardo Villioto knygą ,,Ponas Sniegas“.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
bibliotekininkė, NVŠ teikėja

artėjant švent.

Art šv.

***

Exlibrisas – „Katino Juodžio“ klubui

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka siekdama ugdyti jaunimo meninius gebėjimus, kūrybinę saviraišką ir prigimtinį kūrybiškumą organizavo konkursą pasirinkdama mažai naudojamą meno formą – ekslibriso meną. Ekslibrisų konkurse „Šviečiantis kodas“ biblioteka pakvietė dalyvauti mokinius iš aštuonių Šiaulių apskrities mokyklų ir kurti ekslibrisus (knygos ženklus) pasirinktam kraštiečiui. Tarp šių mokyklų dalyvavo ir Ventos gimnazijos moksleiviai kuruojami gimnazijos dailės mokytojos Zitos Staškienės. Smagu, kad viena iš aštuonių laureatų tapo Ventos gimnazijos III gimnazijos klasės mokinė Gabija Žiupsnytė, o mus, maloniai nustebino Ventos gimnazijos 6 kl. moksleivė Viktorija Buinevičiūtė, kuri sukūrė exlibrisą skirtą Ventos miesto bibliotekos NVŠ „Katino Juodžio“ klubui.

Dėkoju Viktorijai, kurios iškalbingas exlibrisas spinduliuoja gera emocija, šelmiškumu ir jaunatvišku nuoširdumu, be to puikiai atskleidžia klubo idėją, veiklos sritį ir kryptingumą. Nuo šiol šis Viktorijos sukurtas knygos ženklas bus Ventos miesto bibliotekos „Katino Juodžio“ klubo oficialus exlibrisas. Kaip padėka ir paskatinimas Viktorijai įteikta maža dovanėlė, bei kvietimas, kartu su NVŠ „Katino Juodžio“ klubu gruodžio mėnesį vykti į Klaipėdos dramos teatrą į spektaklį „Sniego karalienė“, atšvęsti 2 – ojo klubo gimtadienio.

                                                                                                  Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

          exsl1

exsl.2

Nuotr.: bibliotekininkė V.Varanavičienė su Ventos gimnazijos 6 kl. moksleive Viktorija Buinevičiūte ir jos sukurtas exlibrisas skirtas Ventos miesto bibliotekos NVŠ „Katino Juodžio“ klubui.

***

Išvyka į Akmenės Krašto muziejų

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus vaikų erdvės neformalaus vaikųšvietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio lankytojai vyko į išvyką įAkmenės krašto muziejų. Vaikai susipažino su muziejuje esančiais mūsų krašto praeitį liudijančiais eksponatais, piešinių paroda, drugelių kolekcija. Labiausiai išvykos dalyviams patiko gyvi drugeliai, kurie skraidė ir tūpė ant rankų. Edukaciniame užsiėmime vaikai vėlė vilną, darė žaisliukus ir drugelius. Kiekvienas vaikas susikūrė po savo žaislą ar plaštakę – prisiminimą apie įdomią išvyką.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
bibliotekininkė, NVŠ teikėja

išvyka į muz

***

Edukacinis užsiėmimas- deserto ,,Tinginys“ gaminimas

Vegerių kaimo bibliotekoje įvyko neformalaus vaikų ugdymo būrelio ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“  edukacinis užsiėmimas-
saldumyno ,,Tinginys“ gaminimas, jo atsiradimo istorija ir degustacija. Susirinkusiems vaikams bibliotekininkas papasakojo apie šio saldumyno atsiradimo istoriją ir kokių produktų reikia, norint pasigaminti šį skanėstą bei darbo proceso eigą. Remiantis istorijos šaltiniais, šis saldumynas, į kurio sudėtį įeina šokoladas, sausainiai, sviestas ir įvairūs priedai atsirado 1853 metais Australijoje. Kaip teigia istoriniai šaltiniai, nesąžiningi verslininkai, kad sumažintų nuostolius, patirtus vežant prekes iš Europos, produktus, kurie jau buvo praradę prekinę išvaizdą ir jau nebetiko parduoti, sumaišė su riešutais ir prastos kokybės šokoladu. Taip atsitiktinai ir ,,gimė“ visų mėgstamas skanėstas ,,Tinginys“. Lietuviško ,,Tinginio“ istorija prasidėjo 1967 metais, kurio gamybos receptas sukurtas taip pat atsitiktinai, bandant virti šokoladą, ir kai įbėrus per daug cukraus, mišinys sutirštėjo. Tuomet norėdama pataisyti šokoladinį desertą, jį ruošusi moteris, kad jis būtų gražus ir reikiamos konsistencijos, mišinio skonį mėgino pagerinti trupintais sausainiais. O skanėstą pavadinti ,,Tinginiu“ nuspręsta todėl, kad jis lengvai ir greitai paruošiamas. Išklausę apie darbo eigą, vaikai kibo į darbą gaminti šį skanumyną. Patys pasigaminę šį saldumyną jaunieji konditeriai su dideliu malonumu valgė jį , užsigerdami daug vitaminų turinčia žemuogių arbata.

 Dainius Sarapinas,
                                Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas
NVŠ teikėjas

dainius

***

Simonui Daukantui – 230

Paminėti garsaus istoriko 230 – iąsias gimimo metines, prie NVŠ „Katino Juodžio“ klubo prisijungė ir mūsų savanoriai: Tadas, Austėja ir Rusnė. Austėja paruošė skaidres ir papasakojo vaikams apie S.Daukanto gyvenimą. Iš S.Daukanto lietuvių liaudies pasakų rinkinio „Žemaičių pasakos“ skaitėme pasakas: „Aš pats“, „Ilganosė, storalūpė ir plačiastrėnė“. Rašytojo pasakėčios ir pasakos pasižymi pamokymais įvairaus amžiaus vaikams. Vartėme istoriko parašytą ir labiausiai minėtiną pirmąją lietuvių kultūros istoriją, išleistą Sankt Peterburge 1845 m. – „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių”. Tekstas senovinis, sunkiai skaitomas. Žodžiai „daukantiški“, dažnai nesuprantami, bet vaikai labai smalsūs ir kantrūs – nežinomus žodžius ir citatas rinko, ieškojo paaiškinimo. Išrinktus žodžius rašėme ant lapo su žąsies plunksna, turbūt taip kadaise rašė ir garsusis mūsų kraštietis Simonas Daukantas.

Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės

dauk

***

Žygis į Šiaurę su Emiliu iš Lionebergos

Lapkričio 17 d. NVŠ “Katino Juodžio“ klube paminėjome Šiaurės šalių literatūros savaitę. Vakarą skyrėme vienai žymiausių vaikų rašytojų pasaulyje švedei - Astridai Lingren. Ši Šiaurės šalių rašytoja nugyveno ne tik spalvingą gyvenimą, bet parašė ir daugybę knygų, scenarijų ir pjesių vaikams, o jos kūriniai išversti daugiau nei į 95 kalbas. Astrida Lingren sukūrė daugybę unikalių ir žaismingų personažų, tokių kaip Pepė Ilgakojinė, Karlsonas, Ronja, Kalis Bliumkvistas ir kt. O šiemet sukanka jau 60 metų jos sukurtam išdykėliui, neklaužadai Emiliui iš Lionebergos, kuris iki šiol linksmina savo gerbėjus įvairiausiose šalyse.
NVŠ “Katino Juodžio“ klubo vaikams buvo pristatyta rašytojos biografija ir kūryba. Su vaikais aptartos parašytos knygos. Kartu prisiminėme jau gerai pažįstamus herojus ir susipažinome su dar nežinomais. Vaikai pasidalino perskaitytų Astridos Lingren parašytų knygų įspūdžiais, o tada... Tada, visi kartu leidomės į žygį aplankyti Šiaurės šalių. Sužvarbę, kažkur Švedijos kalnuose suręstoje pašiūrėje, žvakių ir žibintų šviesoje skaitėme ištrauką iš knygos „Emilis iš Lionebergos“.
Šiaurės šalių literatūros savaitė - jau trečią dešimtmetį vykdomas kultūros projektas, kurio tikslas yra puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo. Pagrindinė projekto idėja - tamsiausiu laiku metuose susiburti prie žvakių šviesos, skaityti ir klausytis istorijų iš Šiaurės šalių autorių knygų. Nuo 1998 m. jis vykdomas ir visose Baltijos šalyse. Šių metu tema - „Kalėdos Šiaurėje“.
Džiaugiamės, kad prie Ventos miesto bibliotekos bendruomenės prisijungė Ventos gimnazijos 7 b klasės moksleiviai savanoriai : Austėja, Tadas ir Rusnė, kurie padėjo pasiruošti ir sudalyvavo popietėje vaikams, skirtai Šiaurės šalių literatūros savaitei. 

Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės 

zygis Siaurej

 

 

Būk tolerantiškas

Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje” būrelio popietė ,,Būk tolerantiškas”, skirta Tarptautinei tolerancijos dienai. Popietės dalyviai pokalbio metu, žiūrėdami filmus apie toleranciją aiškinosi kas yra tolerancija, koks žmogus yra tolerantiškas, kam tolerancija yra reikalinga, kaip galime išmokti būti tolerantiškais. Kiekvienas vaikas pasigamino po šių metų Tarptautinės tolerancijos dienos simbolį - žibintą. Būrelio lankytojai garsiai skaitydami T. Dirgėlos knygą ,,Mano tėtis rašo knygą”, kurioje rašoma tikra, pilna gražaus ir šilto bendravimo istorija, piešė tos knygos herojus. Minėdami ,,Šiaurės šalių literatūros savaitę”, popietės dalyviai garsiai skaitė ištrauką iš A. Lindgren knygos ,,Emilis iš Lionebergos”, dalyvavo viktorinoje apie Šiaurės šalių vaikų literatūrą.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
bibliotekininkė, NVŠ teikėja
Nuotr. D. Jencienės

būk tol1

būk tol.2

***

Bijai vilko – neik į mišką

Vis greičiau temstantys rudens vakarai ir žvarbus, lietingas oras norais nenorais mus apgaubia tamsa ir kažkokia bauginančia paslaptimi. Vieni bijoti bijo, kitiems gi tai patinka, todėl griebia iš lentynų skaityti įvairius, painius detektyvus arba šiurpiai bauginančias siaubo istorijas. Kodėl mes juos skaitome, jei jie apie blogį ir mums kelia baimę? Su NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikais diskutavome, jog žmogui yra būdingas teisingumo jausmas ir norisi, kad gėris galiausiai įveiktų blogį ir „blogiukai“ būtų nubausti. Jei to neįmanoma padaryti gyvenime, tai mums labai svarbu pasiekti teisingumą arba nugalėti blogį bent jau knygose. Prisiminę bloguosius literatūrinius herojus susimąstėme... Ką mums reiškia baimė, kuri yra dažna detektyvinių ir siaubo istorijų palydovė.  Kodėl kartais gerai bijoti, o svarbiausia – žinoti, mums paaiškino popietės svečias – Akmenės rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Aušrinė Bumblė. Su pareigūne kalbėjomės apie blogį ir blogus žmones. Vaikai buvo supažindinti kaip netapti prekybos žmonėmis auka, kaip nuo to apsisaugoti ir ką kiekvienas turi žinoti, kad išvengti blogų žmonių pinklių ir netapti jų aukomis. Pažiūrėję moksleivių sukurtą filmuką apie prekybą žmonėmis, vaikai uždavinėjo jiems rūpimus klausimus ir ilgai su pareigūne diskutavo. Susitikimo pabaigoje NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikus pareigūnė Aušrinė apdovanojo atšvaitais ir palinkėjo išlikti budriais ir atsargiais.

Nuoširdžiai dėkojame bendruomenės pareigūnei Aušrinei, kurios dėka supratome, kad labai svarbu yra žinoti, o kartais gerai ir bijoti, todėl bijai vilko – neik į mišką.

Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės

vieš

***

Aukime sveiki

  Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko Neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje “ būrelio popietė ,,Aukime sveiki“, skirta Europos sveikos mitybos dienai. Popietės dalyviai susipažino su sveika mityba, kiek ir kokių maisto produktų reikia valgyti, kad augtų sveiki. Jaunieji skaitytojai garsiai perskaitė ir aptarė  Prano Mašioto  knygą ,,Morkos“,  ,,Įdomiojoje  žinių enciklopedijoje“ perskaitė apie baltymus, angliavandenius ir riebalus, kodėl jie svarbūs organizmui ir kur jų galima rasti. Vaikai žiūrėjo  edukacinius filmukus ,,Sveika mityba vaikams“ ir ,,Sveikos mitybos lėkštė“, piešė  patinkančius sveikus maisto produktus, kūrė ketureilius apie sveiką maistą. Iš nupieštų piešinių būrelio lankytojai suruošė parodą, kuri papuošė vaikų erdvę.

                                                                                                                                                                   Dalia  Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus   
bibliotekininkė, NVŠ teikėja
  Nuotr. D. Jencienės 

Sveika mit

sv mityb