Neformalus švietimas

2024 07 05

Edukacinis užsiėmimas ,,Picos gaminimas, kepimas bei degustacija"

       Vegerių kaimo filiale įvyko neformalaus vaikų švietimo ugdymo būrelio ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ užsiėmimas, kurio tema ,,Picos gaminimas, kepimas bei degustacija“. Iš pradžių bibliotekoje perskaitėme Onos Piličiauskienės knygą ,,Kaip iškepti picą“, ir sužinojome apie šių kepinių rūšis, gaminimo būdus bei padažų įvairovę. Susipažinę su teorine dalimi ir išsirinkę keletą picų gaminimo receptų, išvykome pas Naujojoje Akmenėje gyvenančią picų kepėją Jūratę, kuri jau daug metų kepa picas. Ji mums papasakojo, į ką būtina atkreipti dėmesį gaminant picas, kad jos būtų skanios, gražios, patrauklios. Picų kepėja paminėjo, kad jas reikia gaminti su meile, atidžiai, su kūrybine ugnele. Išklausę saugaus darbo instruktažą (ypač reikia būti atidžiam dirbant prie karštos krosnies), vaikai ėmėsi patys gaminti picas- kiekvienas pagal savo skonį ir gebėjimus. Kol picos kepė, spėliojome mįsles maisto tema, kalbėjome apie maisto svarbą, vertę ir jo taupumą. Picoms iškepus, visi sėdome jų ragauti. Vaikų teigimu, visos picos buvo skanios, nes buvo gamintos su meile ir dideliu noru išmokti jas kepti. Dėkojame ,,Jūratės pica“ savininkei Jūratei už mums suteiktas žinias, praktinę pagalbą ir nuoširdų priėmimą.

Dainius Sarapinas,
Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas
NVŠ teikėjas

IMG 20240625 1010312

IMG 20240625 100719 1

***

Saugi vasara

Vasara – puikus metas leisti laiką gryname ore, džiaugtis saulės spinduliais aktyviai judant. O kad nebūtų nelaimingų atsitikimų, Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvėje vyko popietė „Saugi vasara“. Jaunieji bibliotekos lankytojai ir neformalaus vaikų švietimo programos „ Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio nariai aptarė saugų elgesį važiuojant dviračiais ir paspirtukais, prie vandens telkinių, kieme ir namuose. Vaikai garsiai skaitė kaip saugotis nuo perkaitimo saulėje, nuo erkių ir vabzdžių įkandimų, kaip elgti perkūnijų metu. Pasidalinę savo pasakojimais apie patirtus įvykius, mokiniai piešė piešinius apie vasarą, kiekvienas popietės dalyvis išlankstė iš popieriaus kepurę nuo saulės.


Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo - informacijos skyriaus
bibliotekininkė, NVŠ teikėja

dal1

***

Pažintis su pelkių augmenija

Viešosios bibliotekos vaikų erdvės neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio lankytojai vyko į išvyką į Kamanų valstybinį gamtinį rezervatą, dalyvavo edukaciniame užsiėmime ,,Pažintis su pelkių augmenija“. Kamanų gamtinio rezervato centre išvykos dalyviai žiūrėjo filmą apie pelkių susidarymą, dirvožemį, retus augalus , paukščius ir kitus pelkių gyventojus. Nuvykę į pelkę, vaikai išklausė įdomaus gidės pasakojimo apie pelkės augmeniją, susipažino su augalais, ragavo, uostė, lietė įvairius augalus, mokėsi atskirti vienus augalus nuo kitų pagal augalų savybes. Išvykos metu mokiniai apžiūrėjo apylinkes nuo apžvalgos bokšto, aplankė bebro namelį, pavaikščiojo pelkių takais, pasigrožėjo gamta.


Dalia Jencienė
 Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
 bibliotekininkė, NVŠ teikėja

pelkės

 

***

Biologinė įvairovė

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvėje vyko popietė ,,Biologinė įvairovė“, skirta Tarptautinei biologinės įvairovės dienai. Popietės dalyviai sužinojo kas tai yra biologinė įvairovė, kokia jos reikšmė Žemės gyventojams, kaip galime ją išsaugoti. Neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio lankytojai garsiai skaitydami E.Proissen knygą ,,Gamta“, perskaitė daug atsakymų į įvairius klausimus ,,Kaip? “ ir ,,Kodėl ? “, piešė piešinius, iš popieriaus gamino įvairius gyvūnus, augalus, žmones, gyvenančius viename name, pagamintame iš kartono.

Dalia Jencienė
 Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
bibliotekininkė, NVŠ teikėja

Biologinė įvairovė2

 

***

Išskirtinė dovana

Ilgai ir kruopščiai dirbome prie staigmenos, kuri nenoromis užsitęsė, bet galutinis rezultatas – nustebino, sužavėjo, o ką jau bekalbėti apie reakciją tų, kurioms ši staigmena buvo skirta. O mūsų idėją įgyvendinti padėjo Ventos miesto gyventojai Inesa ir Martynas Sovai, kurie turi įkūrę savo mažytį šeimos verslą pavadinimu „Mine print“ ir užsiima įvairia spauda. Idėja buvo pagaminti ir padovanoti mamai daugkartinį, tvarų, vienetinį, personalizuotą maišelį. Kiekvienas vaikas ant piešimo lapo kūrė ir komponavo piešinį, kuris vėliau turėjo būti perkeltas ant daugkartinio, tekstilinio maišelio. Kadangi buvo labai įdomu, paprašėme Inesos ir Martyno pravesti edukaciją ir mus supažindinti, kaip vyksta procesas. Kadangi didelių spausdinimo aparatų nėra galimybės atsivežti į biblioteką, vaikams buvo pristatytas vaizdo įrašas, kurį stebėdami sužinojome, jog vaikų piešinius visų pirma reikėjo suskaitmeninti, apdoroti ir paruošti. Lateksiniu spausdintuvu atspausdinti ant plėvelės ir tik tada pereiti prie maloniausio proceso – prikaitinimo ant tekstilės. Pažiūrėję viso proceso eigą, vaikai patys išbandė logotipų, vienspalvių plėvelių paruošimą termo spaudai. Apžiūrėjome „Mine print“ produkciją, įvairius gaminius, kurie gaminami įvairias būdais: tiesiogine spauda, termo spauda, bergamo spauda, šilkografija arba siuvinėjimu. O tada kiekvienas klubo narys galėjo išmėginti termo presą, kurį Martynas ir Inesa mums atgabeno net į biblioteką. Termo prese užprogramuojama temperatūra ir laikas, o tada piešinukai ant termo plėvelės prikaitinami ant tekstilinio maišelio. Kokios šypsenos buvo vaikų veiduose pamačius rezultatą! Būtina paminėti, kad visos „Mine print“ naudojamos medžiagos yra ekologiškos, tvarios, aplinkai draugiškos ir saugios. Ačiū Martynui ir Inesai Sovams už puikią edukaciją, bei pagalbą įgyvendinant šią gražią idėją.

 

Virginija Varanavičienė   
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

                                                                                                                      Nuotr.: V.Varanavičienės

1

***

Šventėme vaikystę

Ventos miesto bibliotekos NVŠ "Katino Juodžio" klube smagiai, saldžiai ir triukšmingai šventėme vaikystę - Vaiko dieną. Ačiū  DJ Jurgiui už gerą garsą ir šviesos efektus.

Virginija Varanavičienė   
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

                                                                                                                      Nuotr.: V.Varanavičienės

Colorful Spring Mood Board Photo Collage 1         

***

Žaidžiame šeimą

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvės jaunieji bibliotekos lankytojai dalyvavo popietėje, skirtoje Tarptautinei Šeimos šventei, kuri šiais metais švenčiama 30–jį kartą. Popietės dalyviai, neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio nariai Tarptautinės Šeimos dienos proga žaidė žaidimą apie šeimą. Iš panaudotų kartono dėžių, spalvoto popieriaus visi kartu statė namą, kūrė baldus, gamino šeimos narius – namo gyventojus. Idėjų kilo tiek daug, kad jas įgyvendinti, pažaisti ir
pabaigti savo namą vaikai nutarė sekančiame būrelio susitikime.

Dalia Jencienė
 Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
bibliotekininkė, NVŠ teikėja

Žaidžiame šeimą2

Žaidžiame šeimą

 

 ***

„Ding Dong“ - Venta Daro ir Žaliuoja 24

Balandžio 26 d. minint nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę „Europos šeimoje“, Ventos miesto biblioteka jungėsi prie Europos „Žaliojo iššūkio“ - „Ding Dong“ ir organizavo akciją - iniciatyvą švarinti savo miestą. 2020 m. Vokietijoje, Belgijoje, Graikijoje, Portugalijoje bei Lietuvoje startavo naujas „žaliasis“ projektas „Ding Dong“ - „Žaliasis iššūkis“, kurio tikslas – kalbėti apie ekologiją, tvarų gyvenimą bei prie to prisidedantį socialiai atsakingą verslą. Ding-dong! – tai garsas, kuris ragina atverti duris, bei kviečia įgyvendinti klimatui draugiškas iniciatyvas, skatinančias susimąstyti apie savo gyvenimą ir keisti įpročius, gyventi ekologiškiau. Džiugu, kad Ventos miesto bibliotekos organizuotoje akcijoje - iniciatyvoje dalyvavo ne tik bibliotekos NVŠ „Katino Juodžio“ klubo nariai, bet mielai prisijungė ir Ventos gimnazijos penktų, šeštų klasių moksleiviai. Gausus vaikų būrys rinko šiukšles Ventos estradoje, pakelėje link Žerkščių kaimo, Ventos upės maudymosi ir poilsio zonoje, bei Žerkščių pušyne. Radiniai - stebino, žmonių neatsakingumas - liūdino, o švaresnė gamta - džiugino. Po talkos, švariame Žerkščių pušyne, gamtos apsuptyje moksleiviai ilsėjosi, draugiškai kepė ant laužo dešreles, zefyrus, bendravo ir žaidė. Pakeliui namo, šiukšles kruopščiai ir atsakingai išrūšiavę vaikai nunešė ir išmetė į komunalinėms atliekoms skirtus konteinerius. Graži, draugystės ir gerų darbų kupina diena. „Žaliasis iššūkis“ - „Ding Dong“ - tai puiki proga įsitraukti į Europos žaliųjų judėjimą, tvariomis idėjomis, veiklomis sudominti žmones, jaunimą, padėti augti bendruomenei, skatinti visuomenės narių geranoriškumą ir sąmoningumą. Ačiū visiems dalyvavusiems akcijoje – iniciatyvoje. „Ding Dong“ - Venta Daro ir Žaliuoja.

                                                                                                                      Virginija Varanavičienė   
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

                                                                                                                      Nuotr.: V.Varanavičienės

Dizainas be pavadinimo 1

***

Išvyka į Lazdynų Pelėdos memorialinį muziejų

Viešosios bibliotekos neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio nariai vyko į išvyką į Lazdynų Pelėdos memorialinį muziejų. Lazdynų pelėdos padalinio vadovė Sandra Sakalauskienė papasakojo vaikams apie dvi seseris rašytojas – Ivanauskaites – Sofiją Pšibiliauskienę ir Mariją Lastauskienę – gyvenusias Paragių dvare ir po bendru Lazdynų pelėdos slapyvardžiu kūrusias apsakymus, apysakas, romanus. Mokiniai susipažino su XIX –XX a. laikmečio istorija, apžiūrėjo nuotraukas, paveikslus, anuomet naudotus namų apyvokos reikmenis. Išvykos dalyviai dalyvavo edukaciniame užsiėmime ,,Atkeliauk ir Paragauk: žaisk, virk, patirk“. Vaikai edukacinio užsiėmimo metu patys gamino kimštas bulves su lupenomis ir iškeptas gardžiai valgė, vaišinosi arbata ir šakočiu. Išvykos dalyviai patyrė daug įvairių potyrių, sužinojo daug naujo, maloniai ir šiltai pabendravo su muziejaus vadove Sandra Sakalauskiene ir jos šeima.


Dalia Jencienė
 Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
bibliotekininkė, NVŠ teikėja

Lazd.muz.4

Lazd.pel.8

***

„Doodlinam“

Balandžio 21 d. minima Pasaulinė kūrybiškumo ir inovacijų diena. Ta proga NVŠ „Katino Juodžio“ klube susipažinome ir išbandėme „Doodle“ piešimo stilių. Kartais norisi nuo
visko atsiriboti ir tiesiog pabūti su savimi. Būna, jog ant popieriaus lapo ar kažkur sąsiuvinio kraštelyje piešdami sukuriame netikėtą piešinį. Tai piešiniai, nupiešti tuomet, kai žmogaus mintys yra kažkur kitur – pavyzdžiui, kalbate telefonu ir piešiate. Piešiniai gali turėti konkrečią reikšmę arba gali būti sudaryti iš visiškai atsitiktinių linijų, taškelių, ornamentų ir pan. Išvertus iš "indoneziečių" kalbos „doodle“ reiškia "streiką" arba „išstūmimą“. Tai puiki atsipalaidavimo forma ir lengviausias būdas „išstumti“ blogus jausmus. Žiūrėdami filmuką, susipažinome su menininku iš Kento (Jungtinė Karalystė) Samu Coxu, dabar žinomu kaip „Mr Doodle“, kuris įgyvendino vaikystės troškimą – gyvena namuose, pilnuose makaronų. Kiekvieną savo namų centimetrą – nuo patalynės iki mikrobangų krosnelės – padengė „doodl“ piešiniais. Kartais žmonės sugalvoja ir padaro neįtikėtinų dalykų. Ir tai nuostabu! Taigi ir mes išbandėme šitą piešimo stilių. Išsilaisvinome iš slegiančių jausmų, atsipalaidavome, pasitelkėme savo drąsą, kūrybiškumą ir tiesiog „doodlinome“.

Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės

venta kolor

***

Laisvalaikis su žirgais

Viešosios bibliotekos neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje” būrelio nariai apsilankė edukaciniame užsiėmime ,,Pažintis su žirgų pasauliu” žirgų klube ,,Delta” Barvydžių kaime. Vaikai džiaugėsi šuniuku, ožkytėmis, avelėmis ir žirgais, kuriuos glostė, maitino ir šukavo. Didžiausią įspūdį paliko žirgų paruošimas jojimui, susipažinimas su balnais, pasakojimas apie žirgus, jodinėjimas žirgais. Grynas oras, saulė ir kaimo aplinka padėjo vaikams atsipalaiduoti, patirti gerų emocijų.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
bibliotekininkė, NVŠ teikėja

žirgai3

žirgų 4

žirgų pasaulis1

***

„Matuojamės teatrą. Aš – personažo kailyje“

Mums atrodo įprasta ir aišku, jog animatorius - vaikų švenčių vedėjas, personažas mums dovanoja gražią šventę, ryškias emocijas ir gerą nuotaiką. Animatoriaus profesija ir darbas atrodo vieni niekai - linksmybės ir pramogos, tačiau neturint žinių ir patirties šventė gali virsti tikra nesėkme, o įsisiautėję šventės dalyviai gali ne tik suplėšyti kostiumą, bet ir sužaloti personažu apsirengusį žmogų. Kaip atrodo animatoriaus darbas? Kaip jis susijęs su teatru? Ar lengva būti personažu? Kokios kostiumų ir animatoriaus darbo paslaptys ir klaidos? Ir kodėl šitas darbas ypačtinka droviems, nepasitikintiems savimi žmonėms? Apie animatoriaus profesiją ir darbo užkulisius mus supažindino ir išsamiai papasakojo asociacijos „Pramogos Jūsų vaikams“ vadovė Viktorija Grigaitė. NVŠ „Katino Juodžio“klubo vaikai sužinojo, jog animatoriaus darbe ypatingai svarbu sugebėti prisitaikyti prie įvairių situacijų ir žmonių. Šiame darbe reikalaujamas teigiamas nusiteikimas, beribis optimizmas. Šis darbas privalo būti atliekamas su entuziazmu bei aistra ir nesvarbu kaip jautiesi, privalai puikiai atlikti savo vaidmenį, nes tuo metu esi – aktorius. Vaikai susipažino su įvairiais personažais, jų charakteriais, sužinojo daugybę dalykų susijusių su šia profesija, smagiai pašėliojo, pažaidė, bei išbandė save personažų kailyje. Ačiū „Pramogos Jūsų vaikams“ ir jų vadovei Viktorijai Grigaitei.

Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės

venta koliažas

***

Velykiniai apveltukai

Gera nuotaika, draugiški pašnekesiai pasitinkant gražiausias pavasario šventes. 14 sulaužytų adatų, penki sužaloti pirštai, bet rezultatas – spalvingas, margas ir velykinis. Darbas
reikalaujantis kruopštumo, kantrybės, kūrybiškumo ir fantazijos, o fantazijos mums tikrai netrūksta. Ir štai jums - smagi, spalvota apveltų, velykinių kiaušinių kompanija! Baigiant velti margučius, Ventos gimnazijos moksleiviai Austėja, Rusnė ir Tadas pristatė mums septintokų sukurtą filmuką skirtą patyčių prevencijai. Jį pažiūrėję aptarėme ir palinkėjome septintokams nugalėti gimnazijos skelbtame patyčių prevencijai skirtų filmukų konkurse. Gražių, margai spalvotų, draugiškų ir linksmų Mažųjų Velykėlių jums linki bibliotekos NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikai.

Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės

Colorful Spring Mood Board Photo Collage 

***

Mano knyga

 Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvėje vyko popietė, skirta Tarptautinei vaikiškos knygos dienai. Popietės dalyviai garsiai skaitė šių metų Japonijos IIBY skyriaus kreipimąsi ,,Vaizduotė“, susipažino su šių metų plakatu, skirtu Tarptautinei vaikiškos knygos dienai. Garsiai paskaitę ištraukas iš pasirinktų mėgstamų knygų, jaunieji skaitytojai patys ėmėsi gaminti knygas. Vaikai savo knygeles puošė savo piešiniais, įrašė į jas vaikų rašytojų ir poetų pavardes. Besitęsiant šv. Velykų šventei, neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio nariai darė kiaušinius iš panaudoto kartono, juos puošė , spalvino. Iš padarytų darbų vaikai suruošė parodą, kuri papuošė vaikų erdvę.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: D. Jencienės

Mano knyga 2

Mano knyga

***

Edukacinis užsiėmimas ,,Plaukimo pradžiamokslis- mokomės plaukti“ 

       Vegerių kaimo filiale įvyko neformalaus vaikų ugdymo būrelio ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ užsiėmimas, kurio tema- knygos apie plaukimą skaitymas netradicinėse erdvėse. Pirmiausia su mokiniais nuvykę į Akmenės rajono sporto centro baseiną skaitėme V.Bražiulio ir A.Smailio knygą  apie plaukimą ,,Žmogus ir vanduo“, ir bandėme atlikti plaukimo pratimus sausumoje.  Paskui išklausę baseino taisykles,  patarimus kaip saugiai elgtis vandenyje, išmoktus plaukimo būdus bandėme  atkartoti vandenyje. Vaikai buvo laimingi pasikartoję plaukimo būdus, o nemokantys plaukti-  pramokę šiek tiek plaukti.

Dainius Sarapinas,
Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas
NVŠ teikėjas

vand dainius

***

Nėra nieko, ko negalėtų įveikti draugystė

Viešosios bibliotekos konferencijų salėje vyko susitikimas ,,Nėra nieko, ko negalėtų įveikti draugystė“ su rašytoju, projekto ,,Metai su knyga“ ambasadoriumi, muzikantu Virgiu Šidlausku. Susitikime, skirtame Tarptautinei vaikiškos knygos dienai, dalyvavo Akmenės rajono švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, rašytojas Darius Rekis, Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Lina Lukytė, neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio nariai, ,,Saulėtekio“ progimnazijos mokiniai. Popietės dalyviai klausė kūrėjo gitaros skambėjimo, dainų, kartu dainavo, plojo, trypė kojomis, šoko, kūrė istoriją, piešė istorijos herojus. Baigiantis susitikimui vaikai apibėrė kūrėją klausimais, apsikabinimais, paveikslavosi prisiminimui.

 

 

 


Susit.su Šîdl4

***

Edukacinis užsiėmimas ,,Sumuštinio istorija ir gamyba“

Vegerių kaimo bibliotekoje įvyko neformalaus vaikų ugdymo būrelio ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ užsiėmimas, kurio tema ,,Sumuštinio istorija ir gamyba“. Susirinkusiems vaikams bibliotekininkas perskaitė sumuštinio receptų iš knygos ,,Sumuštiniai", papasakojo apie jo gamybą, rūšis, atsiradimo istoriją. O istorija yra tikrai įdomi : maisto istorikai tokio standartinio sumuštinio, kokį dabar įsivaizduojame autoriumi vadina Džoną Montagu iš Sandvičų giminės. Šis vyras buvo anglas ir labai mėgo lošti. Istorijoje pasakojama, kad 1762 metais ponas Džonas taip įsilošė, kad nuo stalo neatsitraukė beveik visą parą. Išalkęs, paliepė virėjui atnešti kažką, kas nepriverstų nutraukti žaidimo ir būtų sotu. Virėjas atnešė lošėjui paplėšytos mėsos tarp dviejų paskrudintų šviesios duonos riekių. Šiam patiekalui sudoroti nereikėjo nei šakučių, nei peiliukų. Džonas griebė tuomet dar patiekalą be pavadinimo į vieną ranką, o kita žaidė žaidimą. Čia aišku visi ,,laurai" tenka tam gudriam virėjui, kurio nei vardo, nei pavardės nežinome, tačiau mintį pakišo lošėjas Džonas ir matyt istorija be jo nebūtų buvusi tokia įdomi. Išklausę sumuštinio atsiradimo istoriją, darbų saugą, mokiniai kibo į praktinį užsiėmimą- sumuštinio gamybą. Kiekvienas mokinys pagal savo skonį, norus pasidarė sau sumuštinį. Užsiėmimą baigėme valgydami pačių pasigamintus sumuštinius, užsigerdami skania mėtų arbata.

Dainius Sarapinas,
Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas
NVŠ teikėjas

vegersum

***

Paminėjome Knygnešio dieną

NVŠ „Katino Juodžio“ klube paminėjome Knygnešio dieną – skirtą prisiminti ir pagerbti žmones, kurių dėka buvo apgintas ir išsaugotas lietuviškas žodis. Kovo 16 – tosios data pasirinkta neatsitiktinai – tai knygnešių karaliumi vadinamo Jurgio Bielinio (Baltojo vilko) gimimo diena. Su NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikais žiūrėjome filmuką apie lietuviškos spaudos draudimo metus, apie knygnešius, apie visuotinį lietuvių rusinimą ir švietimą, apie tautinio atgimimo žadinimą. Prisiminėme draudimo laikotarpiu pradėtą leisti spaudą, kur buvo spausdinamos lietuviškos knygos, kas jas rašė, kokiu būdu jos pasiekdavo Lietuvą, kol 1904-ųjų gegužės 7-ąją caras Nikolajus II panaikino lietuviškos spaudos draudimą. Savo žinias apie lietuviškos spaudos draudimo laikotarpį ir knygnešių veiklą, NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikai pasitikrino dalyvaudami viktorinoje ir atlikdami įvairias užduotis. „Pasimatavo“ laikraščio kūrėjo ir redaktoriaus profesiją, turėjo parašyti trumpą pranešimą apie kovo 16 d. – Knygnešio dieną.

Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės

Dizainas be pavadinimo 

***

Mįslių kova

  Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio popietė ,,Mįslių kova“. Popietės dalyviai, pasiskirstę į komandas minė mįsles. Daugiausiai mįslių įminė  ,,Braškių“  komanda. Po viktorinos vaikai ėmėsi daryti darbelius, skirtus papuošti biblioteką. Kiekvienas vaikas padarė po paveikslėlį, kurį įdėjo į rėmelį. Padaryti darbai papuoš vaikų erdvę.

                                                                                                                                                                    Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: D. Jencienės

Mįslių kova4

***

Spalvų namelis

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvėje vyko neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje” būrelio narių  įdomus ir nuotaikingas susitikimas su vaikiškų knygų kūrėja Benata Bee. Susitikime apsilankė Viešosios bibliotekos direktorė Lina Lukytė, ikimokyklinio ugdymo mokyklos   grupė ,,Obuoliukai” su mokytoja Rasa Butkevičiūte ir Saulėtekio progimnazijos mokiniai. Visus sudomino įdomus rašytojos  Renatos knygos ,,Spalvų namelis” pristatymas, edukacinis užsiėmimas apie spalvas. Edukacinio užsiėmimo metu kiekvienas vaikas pasigamino po  raktą – prisiminimui apie šiltą susitikimą su vaikų knygų kūrėja.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: D. Jencienės

renat.bee susit.1             

 ***                        

Knygos, kurias skaitė mūsų tėvai

Šįkart susirinkę į NVŠ „Katino Juodžio“ klubą mes kalbėjome apie knygas, kurias  vaikystėje skaitė mūsų tėvai. Sunku net įsivaizduoti, jog kažkada mūsų mamos ir tėčiai buvo tokie kaip mes... Taip pat svajojo, lankė mokyklą, ruošė namų darbus, juokėsi ir liūdėjo, tvarkėsi savo kambarį ir norėdavo patinginiauti, draugavo ir pykosi, žaidė ir dar darė daugybę dalykų, kuriuos dabar darome mes, tačiau kokias knygas jie skaitė? Per atostogas vaikams buvo paskirta užduotis sužinoti mėgstamiausią vaikystėje perskaitytą mamos ir tėčio knygą. Apžiūrėję bibliotekos vaikų lentynėlėje parengtą parodą „Knygos iš praeities”, bibliotekos fonde ieškojome mėgstamiausių vaikystėje tėvų skaitytų knygų. Surastomis knygomis vaikai džiaugėsi, lietė, vartė, žiūrėjo iliustracijas ir įsivaizdavo savo mamą ar tėtį vaikystėje. Kai kurios surastos knygutės jau senos, nuo laiko pageltusiais lapais ir apiplyšusios. Kai kurioms pasisekė, nes buvo pakartotinai išleistos su atnaujintais, gražiais viršeliais, todėl turėjome galimybę palyginti seną ir naują knygos leidimo variantą. Palyginome senąsias iliustracijas su šiuolaikinėmis. Vaikai sužinojo, kad kai kurių vertingų knygų senuosius leidimus žmonės kolekcionuoja, o vėliau jie tampa labai vertingi ar net neįkainuojami. Kiekvienas vaikas pristatė savo tėvelių knygas, kai kurie išsinešė namo jas perskaityti. Savo vaikystės knygas pristatė ir bibliotekininkės, o tada smagiai pažaidėme. Šypsenų kupina popietė su knygomis, kurias vaikystėje skaitė mūsų tėvai.

Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės 

knygos1

***

Meškutės istorija

  Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvėje vyko popietė ,,Meškutės istorija“. Popietės metu jaunieji bibliotekos lankytojai patys kūrė istoriją, gamino istorijos veikėjus, vaidino. Sugalvotoje istorijoje atšilus klimatui baltosios meškutės labai laukė žiemos, nes buvo karšta ir  trūko maisto. Klimato atšilimas yra baisi bėda laukinei gamtai.

 

 

                                                                                                                                                                

Mešk.istor 2

Me6kut4s ist. nuotr.

****

Knyga  kelią rodo

Viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus  vaikų erdvėje vyko neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio popietė ,,Knyga kelią rodo“, skirta artėjančiai Tarptautinei rašytojų dienai. Jaunieji knygų mylėtojai aplankė Viešojoje bibliotekoje esančią Aido Jurašiaus darbų parodą, skirtą rašytojo 45 metų jubiliejui. Popietės dalyviai kalbėjo apie rašytojus, gimusius, augusius, dabar dirbančius Naujojoje Akmenėje: Vytautą Almanį,  Andrių Almanį, Aidą Jurašių, Vidą Morkūną, Darių Rekį, lietuvių rašytojus Beną Bėrantą, Tomą Dirgėlą, Motiejų Valančių, Liną Žutautę, rašytojus Patriką Džefri Kinis, Astridą Lindgren, Holly Webb. Garsiai skaitė D.Rekio  ištraukas iš knygos ,,Kaip kukiai  su  gruzdžiais kovojo“, Motiejaus Valančiaus ,,Mikė melagėlis“, atsakė į užduotus klausimus.  Savo naujai įgytas žinias vaikai pritaikė atsakinėdami į viktorinos klausimus apie rašytojus. Popietės pabaigoje vyko pokalbis apie paukščius ,,Paukščiai – mūsų bičiuliai“. Jaunieji skaitytojai garsiai skaitė kaip  reikia lesinti paukštelius, kaip elgtis radus nukritusį paukštelį. Kiekvienas būrelio lankytojas papasakojo jam nutikusią istoriją su paukščiais.  Iš žurnalo apie gamtą vaikams ,,Lututė“ skaitė apie suopį, žvirblinę pelėdą, ausuotuosius kragus, nendrinę vištą. Vaikai, nulipdę iš modelino paukščius ir nudažę  juos įvairiomis spalvomis suruošė parodą, kuri papuošė vaikų erdvę.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: D. Jencienės

                                                                                 Knyga rodo kel.                                                                              

****

Skambėk, lietuviškas žodi

Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio popietė ,,Skambėk, lietuviškas žodi“, skirta Tarptautinei gimtosios kalbos dienai. Jaunieji skaitytojai skaitė Maironio, Antano Baranausko, Vinco Kudirkos, Julijos Žemaitės, Šatrijos Raganos kūrinių ištraukas. Pasiskirstę į komandas, sugalvoję komandų pavadinimus popietės dalyviai dalyvavo konkurse , kurio metu rinko teisingai parašytus žodžius, sprendė kryžiažodžius – ieškojo žodžių,  spėjo žodžius, aiškino žodžių reikšmes, minė mįsles, rašė lietuviškus žodžius. Konkursą laimėjo ,,Drąsiųjų erelių “  komanda. Visi konkurso dalyviai džiaugėsi laimėtais prizais.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: D. Jencienės

 skambėk liet ž.

***

Sigitas Geda – vaikų poetas

Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ popietė ,,Sigitas Geda – vaikų rašytojas“, skirta poeto Sigito Gedos kūrybai. Popietės dalyviai žiūrėjo filmus apie poetą, klausėsi pasakojimų apie kūrėjo meilę Lietuvai, lietuviškam žodžiui, apie poeto kūrybą, persipynusią su Lietuvos istorija. Vaikai klausėsi skaitomų eilių, patys garsiai skaitė kūrėjo eilėraščius, klausėsi dainų, sukurtų pagal Sigito Gedos eiles.  Mokiniai  padarė plakatą, skirtą kūrėjui, jo  eilėraščiams, kuriuos parašė vaikams. Sukurtas plakatas papuošė vaikų erdvę.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: D. Jencienės

 Sigitas Geda plakatas

***

Kurkime geresnį internetą kartu!

Vasario 5-11 d. Lietuvos bibliotekos visą savaitę siūlo savo lankytojams įvairias edukacines veiklas ir skatina saugiau elgtis interneto erdvėje. Daugelyje pasaulio šalių minima jau 21-oji Saugesnio interneto diena! Ventos miesto bibliotekoje taip pat paminėjome šią dieną. Su NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikais kalbėjome apie grėsmes ir pavojus tūnančius interneto platybėse, prisiminėme pagrindines taisykles, kurių reikia laikytis, atlikome testus, žaidėme viktoriną. Išskirtinį dėmesį skyrėme elektroninėms patyčioms, žiūrėjome filmukus, diskutavome, aptarėme galimybę anonimiškai pranešti apie neteisėtą ar žalingą interneto turinį ir kaip jo išvengti, bei apsisaugoti.  Saugesnio interneto dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į žalingą informaciją ir elgesį internete; skatinti saugesnį, ypač vaikų, naudojimąsi internetu ir naujomis technologijomis; suteikti visuomenei galimybę anonimiškai pranešti apie neteisėtą ar žalingą interneto turinį bei teikti pagalbą vaikams, susidūrusiems su patyčiomis ar kita nemalonia patirtimi internete. Akcijos šūkis – Kurkime geresnį internetą kartu!

Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės

vnt

***

Apie medį ir liną su tautodailininkais iš Ventos

Vasario mėnesį Ventos miesto bibliotekoje eksponuojama ventiškių, tautodailininkų Rimanto ir Jolantos Balčiauskų darbų paroda „Prakalbintas medis. Lino kelias“. Parodą puošia įvairūs mediniai padėklai, lentelės, mediniai dubenys, samčiai, šaukštai, skrynios ir lininiai nerti darbai. Džiaugiamės, kad gerbiami tautodailininkai sutiko aplankyti mus NVŠ „Katino Juodžio“ klube, pristatyti savo darbus, bei papasakoti apie savo kūrybinį kelią. Sužinojome, jog medis gerbiamą Rimantą traukė ir žavėjo nuo pat vaikystės, o jo žmona Jolanta nėrimu susidomėjo mokykloje.  O kai jiedu susitiko – pamilo, sukūrė šeimą, užaugino dvi dukras ir taip kartu žengia koja kojon visą gyvenimą ir abu kuria, vienas negali be - medžio, kitas - be lino. Kaip teigė gerbiamas Rimantas - medžio drožyba  sudėtingas, išmanymo, kantrybės ir kruopštumo reikalaujantis amatas ir tai jau ne hobis, o jo gyvenimo būdas. Tautodailininkas papasakojo kaip išsirenka medį, jį paruošia, sprendžia kas iš jo išeis, o tada imasi darbo. Supažindino su savo darbo įrankiais, atsinešė stakles, parodė ir pamokė mus kaip reikia drožti iš medžio pliauskos šaukštą. Kiekvienas iš mūsų turėjome progą išbandyti medžio drožybą ir tai tikrai nėra paprastas darbas. Vaikus sužavėjo parodoje pristatomos gerbiamo Rimanto skrynios, į kurias sudėta daug darbo ir meilės, jos išsiskiria originalumu. Sužinojome, kuri skrynia pagaminta iš medžio, į kurį trenkė žaibas, kuo skiriasi obelis nuo uosio ir, kad medžiai serga, o iš jo skaudulių galima sukurti kažką gražaus. Skrynias išpuošti lininiais nertais ar austais raštais tautodailininkui padeda žmona Jolanta. Susidomėję  klausėmės gerbiamos Jolantos apie lino kelią, kaip atsiranda lininiai siūlai, kuo skiriasi mezgimas nuo nėrimo. Tautodailininkė mielai sutiko ir parodė mergaitėms, kaip nerti vašeliu. Nuoširdus ačiū tautodailininkams Rimantui ir Jolantai, kad pas mus atvyko, bei suteikė progą pabandyti „prakalbini medį“ ir pasivaikščioti „lino keliu“.

 Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

Nuotr.: V.Varanavičienės

1v

2v

***

Rūšiuoji – vadinasi galvoji

Kad pasaulis būtų tvaresnis ir švaresnis - mažais žingsneliais pradėkime reikalauti to iš savęs, tada - iš šalia esančių. Mes nesame tobuli, bet savo veiklose sieksime vadovautis tvarumo, atsakomybės ir tobulėjimo vertybėmis. Mes - atviri ir geranoriški, kad pasaulis taptų švaresnis, gražesnis ir tvaresnis. Ventos miesto biblioteka - atsakinga įstaiga, todėl mes renkamės rūšiuoti ir stengsimės tai daryti! Pagaliau sulaukėme „Žaliojo taško“ rūšiavimo dėžučių, kuriomis mus aprūpino Akmenės rajono savivaldybės Viešoji biblioteka. Rūšiuoji - vadinasi galvoji! „Žaliasis taškas“ – pirmoji Lietuvoje viešoji įstaiga, organizuojanti prekinių pakuočių atliekų tvarkymą, kurios tikslas – kurti veiksmingą bendrą pakuočių atliekų tvarkymo ir antrinių žaliavų perdirbimo sistemą, maksimaliai mažinti aplinkos taršą pakuočių atliekomis bei didinti visuomenės sąmoningumą, skatinant rūšiuoti atliekas.

                                                                 Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

rušiuojam1

***

Kino teatras bibliotekoje

Kino teatras bibliotekoje? O kodėl gi ne? Mūsų bibliotekoje tai įmanoma. Ir tai vyksta nebe pirmą kartą. Snieguotą ir tamsią penktadienio popietę NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikai žiūrėjo nuotaikingą animacinį filmą – „Raudonoji panda“. Tai filmas apie 13-metę paauglę gyvenančią Toronte. Mei Lee yra labai energinga ir kūrybinga mergina, tačiau jos gyvenimas pasikeičia, kai ji sužino, kad gali virsti milžiniška raudona panda. Filmas nagrinėja Mei Lee kovą su paauglystės iššūkiais, šeimos lūkesčius ir jos unikalią paveldėtą savybę. Tai istorija apie savęs priėmimą, šeimos ryšių svarbą ir paaugliškų emocijų valdymą. Raudonoji panda - ne tik smagus ir spalvingas filmas, bet ir pamoka apie tapatybės formavimąsi bei asmeninį augimą. Puikiai praleista penktadienio popietė su draugais!

                                                                                                  Virginija Varanavičienė
 Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

                                                                                                         Nuotr. V.Vranavičienė

kino t1

***

Rūšiuok teisingai

   Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko popietė ,,Rūšiuok teisingai“, skirta atliekų rūšiavimui. Popietės dalyviai sužinojo kodėl  ir kaip reikia teisingai rūšiuoti atliekas, pasakojo kaip jiems patiems sekasi tai daryti. Jaunieji skaitytojai, garsiai perskaitę kaip reikia rūšiuoti atliekas, pasiskirstę   komandomis, žaidė žaidimą ,,Konteinerių krata“.  Vaikų erdvės lankytojai  visi kartu nuspalvino vieną bendrą  piešinį pagal numerius,  kuris papasakojo kokius daiktus galima padaryti iš seno kartono.  Popietę baigė kiekvienas vaikas nupiešdamas savo piešinį apie atliekų rūšiavimą. Piešiniai  papuošė vaikų erdvę.

                                                                                                                                                                      Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė

Teis.rūšiuok1

Teising.rūš.2

***

Laisvės gynėjų diena

Sausio 12 d., paminėjome Laisvės gynėjų žygdarbį, kurį mūsų didvyriai atiduodami savo gyvybę įvykdė prieš 33 metus. Kaip ir kasmet, Ventos miesto bibliotekos languose ryte degė žvakutės – atminimo ugnelės, šiai dienai paminėti. Parengtos parodos suaugusiems ir vaikams, o vakarop NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikai prisijungė ir kartu su Ventos kultūros namais gražiai sudalyvavo jų organizuotame renginyje Laisvės gynėjų dienai paminėti. Kokie mes stiprūs, kai mano ranka tavo rankoje, o tavo ranka mano rankoje. Šitoje rankų grandinėje amžinai jausime ir jų, žuvusiųjų, rankas, jie stovės su mumis, kaip tą sausio 13-osios naktį, prieš tankus ir automatus, prieš tamsą ir smurtą, bet šviesa, tikėjimas, vienybė ir meilė – nugali.

                                                                                                  Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

                                                                                                               

venta2

venta3

***

Raidelės iš taškelių

Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos NVŠ būrelio vaikai dalinosi įspūdžiais apie perskaitytas knygeles. Visi pasidžiaugėme, kad mokame ir galime skaityti, kad gerai matome ir labai mažu šriftu parašytą tekstą. Yra žmonių, kurie labai silpnai mato arba yra visiškai akli. Pas mus į biblioteką atvyko Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos, Akmenės rajono filialo pirmininkė  Janina Paulauskienė. Viešnia papasakojo kaip knygas skaito silpnaregiai, supažindino vaikus su Brailio raštu. Vaikai rašė savo vardus neregiųjų rašymo priemonėmis.. Vaikus sudomino kalbantis laikrodis, kraujospūdžio matuoklis, grotuvas įgarsintoms knygoms klausyti. Na, o baltosios lazdelės pagalba mokėsi vaikščioti užrištomis akimis. Vėliau, sėdome prie stalų ir darėme piešinius ,,iš taškelių“.

Leonida Skerstonienė
Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos bibliotekininkė,
NVŠ teikėja

2 2

4 1

***

Išlydėjome 2023 – iuosius

Apsiniaukusią, lietingą ir visai nežiemišką popietę rinkomės į Ventos miesto bibliotekos NVŠ „Katino Juodžio“ klubą šiemet paskutinį kartą. Susirinkę draugiškai pabendravome, pabuvome, pažaidėme, pasidžiaugėme šiais metais nuveiktais darbais, o jų nuveikėme išties daug. Skaitėme knygas, susipažinome su lietuvių ir pasaulio rašytojais, dalyvavome viktorinose, bendruomenės renginiuose, akcijose, edukacijose. Bibliotekoje sulaukėme įdomių svečių, vykome į išvykas, žaidėme, darėme darbelius, piešėme, tapėme ir dar labiau susibičiuliavome. Po papuošta bibliotekoje kalėdine eglute vaikų laukė šventiškai pasipuošęs katinas Juodis su dovanomis. Draugiškai ir smagiai išlydėjome senuosius metus. Naujais metais laukia naujos veiklos, nauji darbai ir įdomūs, prasmingi susitikimai.

                                                                                                                      Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės

išlyd1

***

Žiemos apsuptyje

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus vaikų erdvėje vyko neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio popietė ,,Žiemos apsuptyje“. Jaunieji skaitytojai garsiai skaitė pasaką ,,Spragtukas“ ir klausėsi Čaikovskio muzikos. Perskaitę ir aptarę Benji Davies knygą ,,Snaigė“, pasigamino knygos herojų lėles iš popieriaus ir suvaidino perskaitytą istoriją patys. Po vaidinimo popietės dalyviai kūrė naujametinius atvirukus, kurie papuoš vaikų erdvę.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo- informacijos skyriaus bibliotekininkė,
NVŠ teikėja

Ž. aps.1

Žiem ap2

***

Šventinė popietė

    Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo –informacijos skyriaus vaikų erdvėje vyko  neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje” būrelio   šventinė popietė. Popietėje apsilankė viešosios bibliotekos direktorė Lina Lukytė.  Viešnia pasveikino būrelio lankytojus su artėjančiomis šventėmis, padovanojo dovanų.  Šventės dalyviai šoko su Kalėdų seneliu, minė mįsles apie žiemą, atsakinėjo į viktorinos apie šv. Kalėdas klausimus. Jaunieji skaitytojai visi kartu žaidė įvairius
žaidimus, vaišinosi skaniomis vaišėmis, džiaugėsi gautomis padėkomis, stalo žaidimais, dovanomis ir prizais.
Vaikus aplankė artėjančių švenčių džiaugsmas.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo- informacijos skyriaus bibliotekininkė,
NVŠ teikėja

      vaikų 12

vaiku12

          

***

Antrasis klubo gimtadienis – „Svečiuose pas pasaką“

2023 – ieji metai lekia į pabaigą, bet visai jų negaila, nes metų pabaigoje mes švenčiame „Katino Juodžio“ klubo gimtadienį. O mums jau 2 – eji ! Šiemet mūsų gimtadienio tema „Svečiuose pas pasaką“, todėl svečių šįkart nekvietėme, o patys išsiruošėme į svečius. Gruodžio 10 d. Ventos miesto bibliotekos NVŠ „Katino Juodžio“ klubas, kartu su bičiuliais, savanoriais, bei NVŠ būreliais iš Akmenės ir Papilės bibliotekų išvykome į pajūrį, į Klaipėdos dramos teatrą, spektaklį „Sniego karalienė“. Hansas Christianas Andersenas ne veltui tituluojamas pasakų karaliumi. „Sniego karalienė“ – vienas gražiausių ir giliausių jo kūrinių, visiems primenantis apie nepalaužiamą meilės ir gerumo galią. Pasakų knygos „Sniego karalienė“, originalą sudaro septyni atskiri pasakojimai, per kuriuos išgyvenami visi metų laikai. Čia kalbama apie santykių atšalimą, susvetimėjimą tarp šeimos narių, draugų, artimųjų. Kodėl kartais taip atsitinka, kad mūsų širdys ima ir pavirsta ledo gabalėliu? „Pasakos yra galingos. Jos gali mokyti moralės, vertybių. Jos gali mokyti istorijos. Jos gali tapti tiesiog pramoga. Jos gali priversti mus juoktis. Didžioji pasakų vertybė ir nauda yra tai, kad jos sujungia žmones tarpusavyje“, – pastebi spektaklio režisierius Paulius Tamolė. Puikios šiuolaikinės dekoracijos, specialieji efektai, įgarsinimas, nuostabūs aktoriai, tokie kaip: Eglė Jackaitė, Regina Arbačiauskaitė, Jonas Viršilas ir kt. nustebino, sužavėjo ir paliko vaikams didžiulį įspūdį. O gamta gimtadienio proga dovanojo puikų žiemišką orą, leido pasivaikščioti ir pasigrožėti Klaipėdos kalėdinių renginių erdvėje - Teatro aikštėje įžiebta natūralia Kalėdų eglute, kurią miestui padovanojo jo gyventojai. Aplankėme išskirtinę ledo čiuožyklą, nušviestą tūkstančių lempučių ir paskanavome skanėstų jaukioje Kalėdinėje mugėje. Pasivaikščiojome Danės krantine ir apžiūrėjome prišvartuotą karo laivą - muziejų M52 „Sūduvis“. Puikus, kupinas draugystės, geros nuotaikos ir gražių įspūdžių 2 – asis Ventos miesto bibliotekos NVŠ „Katino Juodžio“ klubo gimtadienis - „Svečiuose pas pasaką“.

 Virginija Varanavičienė 
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
 Nuotr.: V.Varanavičienės 

venta

***

Svarbu pabūti kartu  

Kasmet gruodžio 3-iąją minima Tarptautinė neįgaliųjų diena. Tai proga atidžiau pažvelgti į negalią turinčių žmonių situaciją ir vaidmenį visuomenėje. Tai – ir priminimas, kad negalia yra mūsų gyvenimo dalis, ji visada yra šalia mūsų.Gruodžio 8 d., NVŠ „Katino Juodžio“ klubą, sudalyvauti popietėje  „Svarbu pabūti kartu“ skirtai neįgaliųjų dienai paminėti pakvietė Ventos socialinės globos namų šeimynos „Šypsenėlės“ merginos ir jų socialinė darbuotoja Gražina Mažilienė. Su šiomis linksmomis merginomis Ventos miesto biblioteka bendrauja jau seniai. Labai gerai mūsų bibliotekai pažįstamos  ir Ventos grupinio gyvenimo namų „Žemaitukės“ gyventojos su socialinėmis darbuotojomis, kurios netrukus prisijungė prie popietės dalyvių, bei Ventos neįgaliųjų klubo „Dalios“ pirmininkė Irena Jatkauskienė, atėjusi pasveikinti merginų. Kaip draugystės ženklą, NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikai visas popietės dalyves „paženklino“ katino Juodžio letenėle ant skruosto, pasveikino „šypsenėles“ su gražia paroda ir palinkėjo gražios bendrystės ir draugystės ateityje. Merginos, kartu su socialine darbuotoja pademonstravo skaidres ir papasakojo svečiams apie savo gyvenimą, veiklą ir užimtumą Ventos socialinės globos namuose. Darbščioji Rasa iš „Šypsenėlių“ šeimynos pristatė savo kūrybinių darbų parodą. Draugiškoji Jovita puikiai padeklamavo J.Marcinkevičiaus eiles. Netikėtai popietėje pasirodęs žalias drakonas - naujų metų pranašas - pakvietė žaisti ir šokti, o tuo pačiu dalyviams atnešė daugybę džiaugsmo, šurmulio ir juoko. Ačiū, kad mus pakvietėte ir priminėte, kad esate šalia, mums, kaip ir jums buvo labai svarbu pabūti kartu.

 Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

 12vent

***

Švenčių belaukiant

Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio popietė ,,Švenčių belaukiant“ . Žaisdami žaidimą ,,Brėžiamas meninis popierius“ grandydami popierių pagaliukais, vaikai piešė piešinius. Sukūrę savo kūrinėlius, būrelio lankytojai piešė žiemą, artėjančias šventes. Popietės dalyviai žaisdami žaidimą ,,Dažų studija“, maišydami kelias spalvas, spalvino paveikslėlius, konstravo molbertą. Nupiešti darbai papuošė vaikų erdvę. Popietės
metu jaunieji skaitytojai visi kartu garsiai perskaitė ir aptarė šiais metais išleistą Bernardo Villioto knygą ,,Ponas Sniegas“.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
bibliotekininkė, NVŠ teikėja

artėjant švent.

Art šv.

***

Exlibrisas – „Katino Juodžio“ klubui

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka siekdama ugdyti jaunimo meninius gebėjimus, kūrybinę saviraišką ir prigimtinį kūrybiškumą organizavo konkursą pasirinkdama mažai naudojamą meno formą – ekslibriso meną. Ekslibrisų konkurse „Šviečiantis kodas“ biblioteka pakvietė dalyvauti mokinius iš aštuonių Šiaulių apskrities mokyklų ir kurti ekslibrisus (knygos ženklus) pasirinktam kraštiečiui. Tarp šių mokyklų dalyvavo ir Ventos gimnazijos moksleiviai kuruojami gimnazijos dailės mokytojos Zitos Staškienės. Smagu, kad viena iš aštuonių laureatų tapo Ventos gimnazijos III gimnazijos klasės mokinė Gabija Žiupsnytė, o mus, maloniai nustebino Ventos gimnazijos 6 kl. moksleivė Viktorija Buinevičiūtė, kuri sukūrė exlibrisą skirtą Ventos miesto bibliotekos NVŠ „Katino Juodžio“ klubui.

Dėkoju Viktorijai, kurios iškalbingas exlibrisas spinduliuoja gera emocija, šelmiškumu ir jaunatvišku nuoširdumu, be to puikiai atskleidžia klubo idėją, veiklos sritį ir kryptingumą. Nuo šiol šis Viktorijos sukurtas knygos ženklas bus Ventos miesto bibliotekos „Katino Juodžio“ klubo oficialus exlibrisas. Kaip padėka ir paskatinimas Viktorijai įteikta maža dovanėlė, bei kvietimas, kartu su NVŠ „Katino Juodžio“ klubu gruodžio mėnesį vykti į Klaipėdos dramos teatrą į spektaklį „Sniego karalienė“, atšvęsti 2 – ojo klubo gimtadienio.

                                                                                                  Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

          exsl1

exsl.2

Nuotr.: bibliotekininkė V.Varanavičienė su Ventos gimnazijos 6 kl. moksleive Viktorija Buinevičiūte ir jos sukurtas exlibrisas skirtas Ventos miesto bibliotekos NVŠ „Katino Juodžio“ klubui.

***

Išvyka į Akmenės Krašto muziejų

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus vaikų erdvės neformalaus vaikųšvietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio lankytojai vyko į išvyką įAkmenės krašto muziejų. Vaikai susipažino su muziejuje esančiais mūsų krašto praeitį liudijančiais eksponatais, piešinių paroda, drugelių kolekcija. Labiausiai išvykos dalyviams patiko gyvi drugeliai, kurie skraidė ir tūpė ant rankų. Edukaciniame užsiėmime vaikai vėlė vilną, darė žaisliukus ir drugelius. Kiekvienas vaikas susikūrė po savo žaislą ar plaštakę – prisiminimą apie įdomią išvyką.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
bibliotekininkė, NVŠ teikėja

išvyka į muz

***

Edukacinis užsiėmimas- deserto ,,Tinginys“ gaminimas

Vegerių kaimo bibliotekoje įvyko neformalaus vaikų ugdymo būrelio ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“  edukacinis užsiėmimas-
saldumyno ,,Tinginys“ gaminimas, jo atsiradimo istorija ir degustacija. Susirinkusiems vaikams bibliotekininkas papasakojo apie šio saldumyno atsiradimo istoriją ir kokių produktų reikia, norint pasigaminti šį skanėstą bei darbo proceso eigą. Remiantis istorijos šaltiniais, šis saldumynas, į kurio sudėtį įeina šokoladas, sausainiai, sviestas ir įvairūs priedai atsirado 1853 metais Australijoje. Kaip teigia istoriniai šaltiniai, nesąžiningi verslininkai, kad sumažintų nuostolius, patirtus vežant prekes iš Europos, produktus, kurie jau buvo praradę prekinę išvaizdą ir jau nebetiko parduoti, sumaišė su riešutais ir prastos kokybės šokoladu. Taip atsitiktinai ir ,,gimė“ visų mėgstamas skanėstas ,,Tinginys“. Lietuviško ,,Tinginio“ istorija prasidėjo 1967 metais, kurio gamybos receptas sukurtas taip pat atsitiktinai, bandant virti šokoladą, ir kai įbėrus per daug cukraus, mišinys sutirštėjo. Tuomet norėdama pataisyti šokoladinį desertą, jį ruošusi moteris, kad jis būtų gražus ir reikiamos konsistencijos, mišinio skonį mėgino pagerinti trupintais sausainiais. O skanėstą pavadinti ,,Tinginiu“ nuspręsta todėl, kad jis lengvai ir greitai paruošiamas. Išklausę apie darbo eigą, vaikai kibo į darbą gaminti šį skanumyną. Patys pasigaminę šį saldumyną jaunieji konditeriai su dideliu malonumu valgė jį , užsigerdami daug vitaminų turinčia žemuogių arbata.

 Dainius Sarapinas,
                                Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas
NVŠ teikėjas

dainius

***

Simonui Daukantui – 230

Paminėti garsaus istoriko 230 – iąsias gimimo metines, prie NVŠ „Katino Juodžio“ klubo prisijungė ir mūsų savanoriai: Tadas, Austėja ir Rusnė. Austėja paruošė skaidres ir papasakojo vaikams apie S.Daukanto gyvenimą. Iš S.Daukanto lietuvių liaudies pasakų rinkinio „Žemaičių pasakos“ skaitėme pasakas: „Aš pats“, „Ilganosė, storalūpė ir plačiastrėnė“. Rašytojo pasakėčios ir pasakos pasižymi pamokymais įvairaus amžiaus vaikams. Vartėme istoriko parašytą ir labiausiai minėtiną pirmąją lietuvių kultūros istoriją, išleistą Sankt Peterburge 1845 m. – „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių”. Tekstas senovinis, sunkiai skaitomas. Žodžiai „daukantiški“, dažnai nesuprantami, bet vaikai labai smalsūs ir kantrūs – nežinomus žodžius ir citatas rinko, ieškojo paaiškinimo. Išrinktus žodžius rašėme ant lapo su žąsies plunksna, turbūt taip kadaise rašė ir garsusis mūsų kraštietis Simonas Daukantas.

Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės

dauk

***

Žygis į Šiaurę su Emiliu iš Lionebergos

Lapkričio 17 d. NVŠ “Katino Juodžio“ klube paminėjome Šiaurės šalių literatūros savaitę. Vakarą skyrėme vienai žymiausių vaikų rašytojų pasaulyje švedei - Astridai Lingren. Ši Šiaurės šalių rašytoja nugyveno ne tik spalvingą gyvenimą, bet parašė ir daugybę knygų, scenarijų ir pjesių vaikams, o jos kūriniai išversti daugiau nei į 95 kalbas. Astrida Lingren sukūrė daugybę unikalių ir žaismingų personažų, tokių kaip Pepė Ilgakojinė, Karlsonas, Ronja, Kalis Bliumkvistas ir kt. O šiemet sukanka jau 60 metų jos sukurtam išdykėliui, neklaužadai Emiliui iš Lionebergos, kuris iki šiol linksmina savo gerbėjus įvairiausiose šalyse.
NVŠ “Katino Juodžio“ klubo vaikams buvo pristatyta rašytojos biografija ir kūryba. Su vaikais aptartos parašytos knygos. Kartu prisiminėme jau gerai pažįstamus herojus ir susipažinome su dar nežinomais. Vaikai pasidalino perskaitytų Astridos Lingren parašytų knygų įspūdžiais, o tada... Tada, visi kartu leidomės į žygį aplankyti Šiaurės šalių. Sužvarbę, kažkur Švedijos kalnuose suręstoje pašiūrėje, žvakių ir žibintų šviesoje skaitėme ištrauką iš knygos „Emilis iš Lionebergos“.
Šiaurės šalių literatūros savaitė - jau trečią dešimtmetį vykdomas kultūros projektas, kurio tikslas yra puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo. Pagrindinė projekto idėja - tamsiausiu laiku metuose susiburti prie žvakių šviesos, skaityti ir klausytis istorijų iš Šiaurės šalių autorių knygų. Nuo 1998 m. jis vykdomas ir visose Baltijos šalyse. Šių metu tema - „Kalėdos Šiaurėje“.
Džiaugiamės, kad prie Ventos miesto bibliotekos bendruomenės prisijungė Ventos gimnazijos 7 b klasės moksleiviai savanoriai : Austėja, Tadas ir Rusnė, kurie padėjo pasiruošti ir sudalyvavo popietėje vaikams, skirtai Šiaurės šalių literatūros savaitei. 

Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės 

zygis Siaurej

 

 

Būk tolerantiškas

Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje” būrelio popietė ,,Būk tolerantiškas”, skirta Tarptautinei tolerancijos dienai. Popietės dalyviai pokalbio metu, žiūrėdami filmus apie toleranciją aiškinosi kas yra tolerancija, koks žmogus yra tolerantiškas, kam tolerancija yra reikalinga, kaip galime išmokti būti tolerantiškais. Kiekvienas vaikas pasigamino po šių metų Tarptautinės tolerancijos dienos simbolį - žibintą. Būrelio lankytojai garsiai skaitydami T. Dirgėlos knygą ,,Mano tėtis rašo knygą”, kurioje rašoma tikra, pilna gražaus ir šilto bendravimo istorija, piešė tos knygos herojus. Minėdami ,,Šiaurės šalių literatūros savaitę”, popietės dalyviai garsiai skaitė ištrauką iš A. Lindgren knygos ,,Emilis iš Lionebergos”, dalyvavo viktorinoje apie Šiaurės šalių vaikų literatūrą.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
bibliotekininkė, NVŠ teikėja
Nuotr. D. Jencienės

būk tol1

būk tol.2

***

Bijai vilko – neik į mišką

Vis greičiau temstantys rudens vakarai ir žvarbus, lietingas oras norais nenorais mus apgaubia tamsa ir kažkokia bauginančia paslaptimi. Vieni bijoti bijo, kitiems gi tai patinka, todėl griebia iš lentynų skaityti įvairius, painius detektyvus arba šiurpiai bauginančias siaubo istorijas. Kodėl mes juos skaitome, jei jie apie blogį ir mums kelia baimę? Su NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikais diskutavome, jog žmogui yra būdingas teisingumo jausmas ir norisi, kad gėris galiausiai įveiktų blogį ir „blogiukai“ būtų nubausti. Jei to neįmanoma padaryti gyvenime, tai mums labai svarbu pasiekti teisingumą arba nugalėti blogį bent jau knygose. Prisiminę bloguosius literatūrinius herojus susimąstėme... Ką mums reiškia baimė, kuri yra dažna detektyvinių ir siaubo istorijų palydovė.  Kodėl kartais gerai bijoti, o svarbiausia – žinoti, mums paaiškino popietės svečias – Akmenės rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Aušrinė Bumblė. Su pareigūne kalbėjomės apie blogį ir blogus žmones. Vaikai buvo supažindinti kaip netapti prekybos žmonėmis auka, kaip nuo to apsisaugoti ir ką kiekvienas turi žinoti, kad išvengti blogų žmonių pinklių ir netapti jų aukomis. Pažiūrėję moksleivių sukurtą filmuką apie prekybą žmonėmis, vaikai uždavinėjo jiems rūpimus klausimus ir ilgai su pareigūne diskutavo. Susitikimo pabaigoje NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikus pareigūnė Aušrinė apdovanojo atšvaitais ir palinkėjo išlikti budriais ir atsargiais.

Nuoširdžiai dėkojame bendruomenės pareigūnei Aušrinei, kurios dėka supratome, kad labai svarbu yra žinoti, o kartais gerai ir bijoti, todėl bijai vilko – neik į mišką.

Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės

vieš

***

Aukime sveiki

  Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko Neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje “ būrelio popietė ,,Aukime sveiki“, skirta Europos sveikos mitybos dienai. Popietės dalyviai susipažino su sveika mityba, kiek ir kokių maisto produktų reikia valgyti, kad augtų sveiki. Jaunieji skaitytojai garsiai perskaitė ir aptarė  Prano Mašioto  knygą ,,Morkos“,  ,,Įdomiojoje  žinių enciklopedijoje“ perskaitė apie baltymus, angliavandenius ir riebalus, kodėl jie svarbūs organizmui ir kur jų galima rasti. Vaikai žiūrėjo  edukacinius filmukus ,,Sveika mityba vaikams“ ir ,,Sveikos mitybos lėkštė“, piešė  patinkančius sveikus maisto produktus, kūrė ketureilius apie sveiką maistą. Iš nupieštų piešinių būrelio lankytojai suruošė parodą, kuri papuošė vaikų erdvę.

                                                                                                                                                                   Dalia  Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus   
bibliotekininkė, NVŠ teikėja
  Nuotr. D. Jencienės 

Sveika mit

sv mityb