Naujienos

2024 04 18

plakatas

Jau greitai festivaliausim!

***

BIBLIOTEKU savaite 2024 25

Kaip ir kiekvieną pavasarį, balandžio 23–29 d., vyks Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuojama Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Tai – svarbiausia metų savaitė visoms šalies bibliotekoms, pristatanti šių kultūros įstaigų veiklą ir iniciatyvas bendruomenei, kviečianti kalbėti apie bibliotekininko profesiją ir jos prestižą. Savaitės metu visose bibliotekose vyks daugybė renginių, o ją vainikuos jau tradicija tapęs masinis bibliotekininkų žygis.

Šiųmetė savaitės tema „Europos šeimoje“ akcentuoja vienybę, lygybę ir vertybes. Ji pasirinkta neatsitiktinai – būtent šiemet minimas Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą 20-metis. Pasak Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkės dr. Lauros Juchnevič, visomis bibliotekų savaitės veiklomis bus siunčiama žinutė, kad būdama ES dalimi, Lietuva jungiasi prie platesnio kultūrinio, informacinio ir kūrybinio konteksto, įsijungia į demokratinius saviraiškos procesus, prisideda prie tvaresnio gyvenimo būdo propagavimo, nuolatinio įvairiapusio bendradarbiavimo tarp pavienių asmenų, institucijų, šalių. Bibliotekos – žinių vieta, skatinanti visuomenės raiškos laisvę, puoselėjanti kultūros įvairovę, globalų pilietiškumą, demokratiją, ugdanti saugoti paveldą. Apie tai bus kalbama ir balandžio 25 d. Kaune vyksiančioje konferencijoje „Bibliotekos Europos šeimoje“, skirtoje bibliotekų specialistams ir partneriams.

Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės atidarymo renginys vyks balandžio 23 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Jo metu tradiciškai bus apdovanojami geriausi šalies bibliotekininkai. Geriausią metų bibliotekos vadovą, geriausią bibliotekininką ir geriausią jaunąjį bibliotekininką paskelbs Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys. Šventinį renginį bus galima stebėti tiesiogiai internetu.

Visos šalies bibliotekos balandžio 23–29 d. organizuos savo miestų bendruomenėms skirtus renginius: knygų pristatymus, susitikimus, paskaitas, edukacijas, koncertus ir kitas iniciatyvas. Planuojama, kad bibliotekose įvyks daugiau kaip šimtas Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei skirtų renginių, tad bibliotekininkų draugija ragina pasidomėti, kas vyks artimiausioje bibliotekoje ir įsitraukti į siūlomas veiklas.

Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu, šalia visuomenei siūlomų renginių, vyksta ir iniciatyvos, kviečiančios bibliotekininkus drauge švęsti savo profesiją ir ja didžiuotis. Balandžio 27 d. Plateliuose vyks bibliotekininkų žygis, subursiantis apie 400 šios profesijos atstovų ir rodantis bibliotekininkų bendruomenės aktyvumą, iniciatyvumą ir vienybę. Visą savaitę bibliotekininkai rungsis ir intelektiniame per LRT televiziją rodomame žaidime „Kas ir kodėl?“.

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė vyksta kasmet nuo 2001 metų. Ji tradiciškai prasideda balandžio 23-ąją, kurią UNESCO yra paskelbusi Pasauline knygos ir autorinių teisių diena. Bibliotekų savaitės tikslas – atkreipti dėmesį į šalies bibliotekų pasiekimus, skatinti visuomenės skaitymą, kūrybiškumą, kalbėti apie aktualias temas, mažinti kultūrinę, socialinę, informacinę atskirtį, įtraukti bendruomenes į kultūrines bei kūrybines veiklas.

Renginiai skirti Lietuvos Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei

***

DuoDay logo œalias Kvadratinis

Darbo šešėliavimo iniciatyva „DUOday“ – tai diena, kai įmonės ir organizacijos atveria duris žmonėms, turintiems negalią, ir jie kartu su darbuotojais sudaro darbinį duetą (DUO) ir darbo dieną praleidžia kartu. Tokia diena suteikia galimybę verslo įmonėms, įstaigoms susipažinti su darbuotojais, kurių gebėjimai darbo rinkoje nepagrįstai nuvertinami, o žmonės, turintys negalią, gauna vertingą praktikos patirtį ir pažįsta įvairių organizacijų darbo kultūrą. Tarptautinė iniciatyva Lietuvoje organizuojama antrą kartą.

Iniciatyvos „DUOday“ organizatorė Lietuvoje – VŠĮ „SOPA“ (Socialinė įdarbinimo organizacija), Vilnius. Plačiau: https://sopa.lt/apie-mus-daugiau/

Daugiau apie šią iniciatyvą:https://sopa.lt/duoday/

 


Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka direktorė Lina Lukytė balandžio 9-10 d. dalyvavo Eblida - The European Bureau of Library, Information and Documentation Associations - konferencijoje “Charting the future of libraries”.

Apie ateities bibliotekas, technologijų vaidmenį, manifestą ateinančiai naujai EP kadencijai, ir pažintys su kolegomis iš visos Europos. Per pastaruosius dešimtmečius bibliotekos patyrė didžiules transformacijas. Šiandienos pasaulio iššūkiai ir pokyčiai: nuo grėsmių demokratijai iki dirbtinio intelekto - toliau formuoja naujus ir reikšmingus bibliotekų vaidmenis. Pasaulis keičiasi, ir bibliotekos kartu su juo, siekdamos teikti vertingą indėlį į mūsų bendruomenes ir visuomenę.
kom1
kom3
kom2
Nuotraukose: su Eblida direktoriumi Mikkel Christoffersen, Eblida buvusiu prezidentu Ton van Vlimmeren, naujai išrinkta Eblida prezidente Erna Winters, Mara Jekabsone, Jūrmalos centrinės bibliotekos direktore bei kolegomis iš Lietuvos bibliotekų.

***

kom4

kom5

kom6

Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka direktorė Lina Lukytė lankėsi Biblioteca Municipal De Marvila. Tai skaitymo, meno, mokymosi ir mokymo klasteris, kuriame kultūrinė veikla suvokiama kaip priemonė kurti bendruomenę kartu su aplinkiniuose rajonuose gyvenančiais gyventojais. Tai yra didžiausia Lisabonos savivaldybės biblioteka, kurioje yra auditorija, skaityklos, vaikų erdvės.