Neformalus švietimas

2021 10 14

Menu menu mįslę...

Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vykdoma NVŠ programa „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto. Spalio 13 d. vyko  popietė ,,Menu menu mįslę“.  Popietės metu jaunuosius skaitytojus nudžiugino atvykusi  Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Ramunė  Vėlavičienė su šuniuku Amsiu.  Pareigūnė priminė vaikams apie Europos saugaus eismo dieną,  padėkojo vaikams už piešinius, skirtus Policijos dienai ir kiekvienam įteikė po dovanėlę. Po to bibliotekininkė Aurelija Gerulskienė  garsiai skaitė pasakas, vaikai dalyvavo mįslių minimo konkurse   ,,Menu menu mįslę“. Daugiausiai mįslių atspėjo Eimantas Krištapaitis , Evelina Bergs ir Lukas Grabauskas. Popietės pabaigoje vaikai  bibliotekos kiemelyje kreidutėmis piešė piešinius.

Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

menu menu1

Menu menu mįslę2

Popp Menu menu mįslę3

***

Laiškai rudeniui

Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekoje vykdoma NVŠ programa “Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje” , kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto.   Ruduo nudažė medžių lapus įvairiomis spalvomis. Ir krenta jie, tarsi laiškai, mums nuo medžių.  NVŠ programos užsiėmimo metu  vaikai rašė laiškus rudeniui. Ant įvairiaspalvių klevų lapų piešė “bobų vasaros” saulę, stiprų rudens vėją, pirmąją baltą šarmą…

Diana Lensbergienė
Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos bibliotekininkė,
NVŠ teikėja

ak1

***

Susitikimas su rašytoju  Benu Bėrantu

Spalio 8 dieną Viešojoje bibliotekoje įvyko  susitikimas su vaikų rašytoju, vertėju Benu Bėrantu. Paveikslėlių knygų kūrėjas Benas Bėrantas (gim. 1989m), yra parašęs 4 knygas vaikams : ,,Ponas kampas“, ,,Riešutortas“, ,, Baubaimė“ ir ,,Bambukas yra lėėėtas“. Kūrėjo knygas galime skaityti ne tik lietuvių, bet ir kitomis užsienio  kalbomis: vokiečių, suomių, latvių, graikų, turkų, rumunų, ukrainiečių. Jis yra vienintelis Lietuvoje nepriklausomas vaikų literatūros agentas. Aktyviai dalyvauja Bolonijos, Frankfurto, Londono ir kitose tarptautinėse knygų mugėse. Knyga „Ponas Kampas“ Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus nominuota tarp geriausių 2019 m. paveikslėlių knygų vaikams. Knyga  ,,Baubaimė“ sulaukė tarptautinio pripažinimo- yra  įtraukta į prestižinį „White Ravens“ 2019 katalogą.

Susitikimas prasidėjo vaidinimu. Knygų kūrėjas tapo knygos ,,Ponas kampas“ personažu, mažu berniuku.  Vaikai greitai įsijautė į vaidinimą- atsakinėjo į užduodamus klausimus, patys užduodavo klausimus, pasakojo savo istorijas, linksmai juokėsi iš pokštų.  Vaidinimo metu Benas Bėrantas,  garsiai skaitydamas ištraukas iš savo knygos ,,Ponas kampas“ supažindino vaikus su savo kūryba. Išėjęs iš savo personažo vaidmens, rašytojas papasakojo apie save, savo kūrybos kelią. Susitikimas nepaliko abejingų. Visiems patiko įdomiai, prasmingai ir linksmai praleistas laikas.

Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

DSCF2455

DSCF2454

***

Kaip miega gyvūnai?

Mes tikrai žinome, kad pasaulyje saldžiausias ne medus, o miegas. Miegame pavargę, norėdami pailsėti, atgauti jėgas, būti sveiki, žvalūs ir geros nuotaikos. Teigiama, kad suaugusiam žmogui reikia miegoti 7-9 val. per parą, vaikui 8-14 val., kūdikiai ir naujagimiai gali miegoti nuo 12 iki 17 val. , o kiek į akį pučia gyvūnai? Tai ir norėjome išsiaiškinti susirinkę į NVŠ „Katino Juodžio“ klubą, artėjant Pasaulinei gyvūnijos dienai. Apžiūrėję bibliotekoje esančią parengtą spaudinių parodėlę „Kaip miega gyvūnai“, multimedijos pagalba stebėjome skaidrių demonstravimą paruoštą pagal rašytojo S.Paltanavičiaus knygelę „Kaip miega gyvūnai“. Sužinojome, kodėl žolėdžiai gyvūnai miega trumpiau, o plėšrūnai ilgiau, kodėl gyvūnų turinčių „namelius“ miegas ramesnis, o kiškelis būdrauja pasiruošęs, bet kada sprukti. Kodėl būreliais miegoti patogiau ir kokie gyvūnai prieš užmingant ieškosi draugijos. Ar gyvūnai sapnuoja? Koks gyvūnas didžiausias miegalius pasaulyje? Ir dar daug įdomių dalykų... Kartu pasidžiaugėme vaikų paruoštu namų darbu – nufotografuotais miegančiais jų augintiniais. Žiūrėjome nuotaikingą filmuką „Super sleepy pets“, piešėme labiausiai įsiminusius „miegalius“.  Pabaigoje aptarėme, kad miegantys gyvūnai yra nuostabūs ir pritarėme knygelės autoriui, kad niekada jų be reikalo nežadinsime. Juk negražu atimti iš jų tai, kas saldžiausia pasaulyje...

                                                                                                    Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

gyvunai

***

Gyvūnai- mūsų draugai

Spalio 6 d. Viešosios bibliotekos vaikų erdvės Neformalaus vaikų švietimo  būrelio nariai rinkosi į popietę ,,Gyvūnai – mūsų draugai“, skirtą Pasaulinei gyvūnijos dienai. Vaikai klausėsi garsiai skaitomų  bibliotekininkės Aurelijos Gerulskienės pasakų apie gyvūnus, patys garsiai skaitė įvairias ištraukas iš jiems patikusių knygų apie gyvūnus, pasakojo apie savo namuose laikomus gyvūnėlius, piešė piešinius. Nupiešti piešiniai papuošė vaikų erdvę. Popietės pabaigoje dalyviai aptarė vaikų elgesio bibliotekoje taisykles ir nutarė, kitos popietės metu, taisykles gražiai užrašyti ant popieriaus ir pakabinti bibliotekoje ant sienos.

Dalia Jencienė
 Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

gyv.-mūsų dr. nuotr.pieš.

Gyvūnai mū dr.nuotr.sų

***

Vėl susirinkę bibliotekoje į „Katino Juodžio klubą“ aptarėme visas spalio 1 – ąją minimas šventes, o jų išties daug, tai -  Tarptautinė muzikos, pagyvenusių žmonių, kavos, vegetarų, šypsenos, bei Lietuvos kelių policijos diena. Trumpai susipažinome kodėl ir nuo kada minėtos šventės pradėtos švęsti, koks jų tikslas, į ką jas švenčiant skatinama atkreipti dėmesį. Labiausiai iš dienos švenčių išskyrėme pagyvenusių žmonių dienos minėjimo svarbą. Aptarėme ir prisiminėme savo mylimus giminės senelius, močiutes, babytes, proseneles, dėdes, kitus senyvo amžiaus žmones, kaip svarbu jų nepamiršti, parodyti jiems dėmesį, aplankyti, paskambinti, kad nesijaustų vieniši, prireikus suteikti jiems pagalbą. Vaikai skaitė lietuvių poetų eilėraščius:  J.Degutytės „Mano močiutė“, J.Erlicko „Senelis“, M.Vainilaičio „Anūkės prašymas“ ir kt. Artėjant Tarptautinei mokytojų dienai, vaikai nutarė, kad nori gražiai pasveikinti ir nustebinti savo mylimas mokytojas. Piešėme mokytojų portretus, rašėm gražiausius palinkėjimus ir nuoširdžiausius padėkos žodžius ant rudeninių klevo lapų. Savo širdies šiluma ir darbeliais vaikai su mokytojomis pasidalins antradienį. Tarptautinės šypsenos dieną negailėjome šypsenų vieni kitiems.

                                                                                                    Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

venNVS

***

Rudens gėrybės

Ruduo, tai toks laikas, kai sodai ir aruodai prisipildo įvairių gėrybių. Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekoje parengta rudeninių puokščių ir rudens gėrybių paroda. Prie jos prisidėjo ir NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“ vaikai. Kiekvienas atsinešė po daržovę iš savo daržo, sodo, kurioms klijavo akis, ir taip daržovės atgijo . Sudėtos į pintinėlę tapo didele daržovių šeima.

Diana Lensbergienė
Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos bibliotekininkė,
NVŠ teikėja

rudger1

rudger2

***

„Katino Juodžio“ klubas startuoja

Viešoji biblioteka vykdo NVŠ programą „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“. Programa finansuojama Valstybės biudžeto lėšomis. Šios programos veikloje dalyvauja ir Ventos miesto filialas. Programoje dalyvaujantys vaikai penktadienio popietę, po ilgos pertraukos, susirinko bibliotekoje. Įvyko NVŠ būrelio atidarymas, kurį pavadinome „Katino Juodžio“ klubu, remiantis anglų rašytojos Rob Scotton vaikų mėgiama knygele „Katinėlis Juodis“ ir pagal bibliotekos vidaus interjerą puošiantį Ventos miesto bibliotekos skaitytojos nupieštą dekoraciją -  Juodą katiną. Juodas katinas dar ir todėl, jog nesilaikysime stereotipų, prietarų, kad juodas katinas neša nesėkmę ir patys niekada nespręsime apie kitus pagal išvaizdą.
 „Katino Juodžio“ klubo atidarymo metu vaikai buvo supažindinti su bibliotekoje esančiu knygų fondu, išsamiau su vaikų skyriumi, kur galima rasti daugybę gražių ir įdomių knygų vaikams. Žaidimo būdu būrelio dalyviai linksmai pristatė save, artimiau susipažino, sužinojo vieni kitų pomėgius. Kartu aptarėme ir išsiaiškinome „Katino Juodžio“ klubo pavadinimo kilmę. Vaikai pasikeisdami perskaitė rašytojos Rob Scotton knygelę „Katinėlis Juodis“. Pasidžiaugė ir suskaičiavo bibliotekoje esančius juodus katinus. Klubo „kačiukai“ buvo supažindinti su būrelio veikla, kurios metu daug skaitysime, sužinosime apie lietuvių ir pasaulio rašytojus, jų išleistas knygas, darysime pristatymus, žaisime, piešime, gaminsime įvairius darbelius, kviesimės svečius, gal net išvyksime į ekskursijas, skatinsime kūrybiškumą, saviraišką, skaitymo pažinimo džiaugsmą bei pozityvų ir draugišką elgesį kolektyve. Susipažinus su klubo elgesio taisyklėmis ir kartu jas papildžius, žaidėme nuotaikingą žaidimą  -  „Pasaka ant tavo nugaros“. Pasilinksminę žiūrėjome trumpą ukrainiečių animacinį filmuką „Once upon a black cat“ apie nelaimingą juodą katinėlį, kurio niekas nemylėjo, šalinosi tik todėl, kad jis buvo juodas. Aptarėme, jog negalima apie kitą spręsti tik pagal išvaizdą ir tikėti prietarais. Pabaigoje „Katino Juodžio“ klubo dalyviai buvo apdovanoti balionais, čiulpinukais, pasivaišino šakočiu ir lydimi geros nuotaikos išsiskirstė iki sekančio susitikimo „Katino Juodžio“ klube.

                                                                          Virginija Varanavičienė
 Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

nvs venta1

nvs venta3

***

Mintys apie taiką

 

Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vykdoma NVŠ programa „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto. Rugsėjo 22 dieną  vyko popietė ,  skirta Tarptautinei Taikos dienai. Būrelio nariai aptarė kokias dideles nelaimes atneša nesantaikos ir karai. Vaikai garsiai skaitė įžymių žmonių ir savo bendraamžių  mintis apie taiką,  kūrė  savo mintis, kurias išdėstė , papuošė ir suklijavo ant popieriaus. Bendrai sukurtas darbas  papuošė vaikų erdvę. 

                                                                                                                                                       Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

pixiz-23-09-2021-13-12-11

***

Pasaka apie rudenį

Viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus  vaikų erdvėje vykdoma NVŠ programa „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto. Rugsėjo 15 dieną programos mokiniai rinkosi į popietę ,,Pasaka apie rudenį“.  Popietės dalyviai garsiai skaitė įvairias pasakas  apie rudenį, iš klausyto teksto atsakinėjo į  duotus klausimus.  Po to vaikai susipažino su savo bendraamžių sukurtomis pasakomis. Klausydami gražių istorijų, vaikai piešė piešinius ir kūrė  linksmas ir įdomias savo pasakas apie rudenį.  Nupiešti piešiniai papuošė biblioteką.

                                                                                                                                                       Dalia Jencienė
 Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

Pasaka apie  rud. vaik.nuotr.

Pasaka apie rudenį pav.  nuotr

***

Neformalusis vaikų švietimas Vegerių kaimo bibliotekoje

Vegerių kaimo bibliotekoje vyksta užsiėmimai su vaikais pagal neformaliąją vaikų švietimo programą ,,Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje”. Artėjant šaltiems orams, peršalimų metui, nutarėme su mokiniais žiemai prisirinkti įvairių vaistažolių. Bibliotekininkas Dainius mokiniams papasakojo daug visokių įdomybių apie vaistažoles, jų svarbą mūsų organizmui. Vaikams buvo įdomu sužinoti, kad lyderių lyderis pagal vitaminą C yra erškėtuogė. Vitamino C, kuris padeda palaikyti gerą imuninę sistemą, erškėtuogėse daug daugiau negu citrinose. Senovės graikai erškėtuoges vadino šunų rožėmis, nes tikėjo, kad jos geriausiai gydo šunų įkandimus. Viduramžiais šis tolimu rožės giminaičiu laikomas augalas buvo labai retas, o juo gydytis galėjo tik turtuoliai. Vaikščiodami gamtoje prisirinkome ne tik erškėtuogių, bet ir šermukšnio uogų, gudobelių ir kitų vaistažolių. Paskui atsisėdę pievoje gėrėme žemuogių arbatą ir valgėme saldumynus, už kuriuos norime padėkoti buvusiai Vegerių kaimo gyventojai Valei.
 
 
Dainius Sarapinas
Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas,
NVŠ teikėjas 
 

my photo collage-122

***

Atkeliavo rugsėjis

Rugsėjo 1 dieną  NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“  mokiniai  rinkosi į popietę „Atkeliavo rugsėjis“, skirtą Mokslo ir žinių dienai.  Dalyviai  pasidalijo įspūdžiais iš  mokyklose  Rugsėjo 1 dienai  skirtų renginių, pasidžiaugė susitikimais su mokslo draugais, aptarė naujienas ir  pradėjo rašyti rašinius ,,Atkeliavo rugsėjis.“   Parašę savo darbus , vaikai garsiai juos perskaitė.  Rašiniai nustebino ne tik nuoširdumu, bet ir temų  įvairove,  minčių gilumu. 

                                                                                                                                                      Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

atėjo rugsėjis

***

Aš tarp kitų

Rugpjūčio  25 dieną NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“ vaikų erdvės nariai rinkosi į popietę  ,,Aš tarp kitų“, kurioje diskutavo apie tarpusavio bendravimą. Visi kartu garsiai skaitė knygas apie tai,  kokiu reikia būti, kad vaikai norėtų draugauti, kad pavyktų gražiai sutarti su šalia esančiais, kokie yra pagrindiniai  bendravimo  ypatumai ir ką daryti,  kai draugai susipyksta ir nebedraugauja.  Visi  sutarė, kad  bendravimo reikia mokytis visą gyvenimą ir stengtis   kurti draugiškus  santykius  su kitais. Paskaitę knygas ir pasikalbėję, popietės dalyviai darėsi  draugystės apyrankes, kuriomis papuošė savo rankas.

Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

vaikai11

vaikai12

Skaitome vasarai

Rugpjūčio 18dieną Viešosios bibliotekos vaikų erdvės NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“ mokiniai dalyvavo popietėje, skirtoje mėgstamų knygų skaitymui. Visi dalyviai garsiai skaitė ištraukas iš savo mėgstamų knygų. Skambėjo įdomios istorijos apie vilkolakiuką Dolfį, katinėlį Juodį, pasiklydusį girioje stirniuką, Baltųjų debesų gatvę, skoliniautojus, Harry Poterį, Žaidimoriterį999, apie gamtą, Čipoliną, Filipę ir Jojo. Klausydami linksmų, pilnų fantazijos, meilės, gerumo ir keletą bauginančių nuotykių , vaikai aptarinėjo knygas ir piešė savo knygų herojus.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė,
NVŠ teikėja

vaka01

vaka02

*****

Mano miestui gražiausių linkėjimų puokštė

Rugpjūčio 11 dieną Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“ mokiniai rinkosi į popietę, kurti linkėjimus savo miestui. Vaikai klijavo karštais klijais karoliukus, iš šermukšnių, medetkų, dobiliukų ir žolyčių darė puokšteles, piešė piešinius ir puošė juos blizgučiais. Visi dalyviai stengėsi padaryti savo darbus kuo gražesnius ir linkėjo savo miestui daug spalvotų gėlių, šilumos, meilės, išmintingumo, saugumo, kad greičiau baigtųsi pandemija, kad gyvenimas būtų linksmas ir nenuobodus, kad žmonės neterštų savo miesto. Baigiantis popietei, Lukas Grabauskas surengė konkursą ,,Atspėk dainą“, kuriame laimėjo visi ir buvo apdovanoti saldainiais.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ paslaugų teikėja

vaikai01

vaikai02