Naujienos

2021 02 24 Naujienos

Kruopių bibliotekoje - virtuali popietė „Senieji lietuvių kalbos žodžiai“, skirta Tarptautinei gimtosios kalbos dienai

 Mūsų kalba yra labai žodinga, turinti vardų įvairioms sąvokoms išreikšti. Lietuvių tautos sukurtos dainos, pasakos, patarlės, mįslės rodo labai aukštą jos dvasinę kultūrą. Gimtoji kalba yra savita ir labai sena. Neabejotina, kad iš visų indoeuropiečių kalbų lietuvių kalba išlaikė daugiausia tokių žodžių, kurie buvo vartojami senovėje... Vasario  23 dieną, 16 val. Kruopių bibliotekos jaunųjų skaitytojų būrelio „Laisvalaikis šalia knygos“ vaikai nuotoliniu būdu dalyvavo popietėje, skirtoje Gimtosios kalbos dienai. Pagrindinis užsiėmimo akcentas – senieji žodžiai, surinkti iš Motiejaus Valančiaus knygos „Vaikų knygelė“. Jaunųjų dalyvių užduotis – paaiškinti senųjų žodžių, galbūt girdėtų iš tėvų ar senelių lūpų, reikšmes. Nemažai žodžių yra nugrimzdę užmarštin ir vaikams buvo sunkiai įveikiami. Tai: abrūsas, blezdinga, krasė, šalbierka, trepės ir kt. Daug lengviau sekėsi su žodžiais bagočius, baranka, griekas, veselė, rubežius, vajavotis, išmislas. Užsiėmimo pabaigoje vaikai atliko trumpas užduotis apie sinonimus ir antonimus.

Teksto ir nuotraukos autorė
Kruopių kaimo bibliotekos – filialo
vyr. bibliotekininkė Rima Urmonienė

kruopvir 

***

SAUGESNIO INTERNETO SAVAITĖ 2021 

Kiekvienais metais Saugesnio interneto savaite siekiama atkreipti dėmesį į kylančias problemas internete. Iniciatyvos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis. Saugesnio interneto diena (Safer internet day), tai daugelyje pasaulio šalių minima iniciatyva, kuri tapo svarbiu įvykiu informacinio raštingumo kalendoriuje. Prasidėjusi nuo ES SafeBorders iniciatyvos 2004 m. Saugesnio interneto diena išplėtė savo geografines ribas ir dabar minima 150 pasaulio šalių. Saugesnio interneto diena 2021-aisiais metais vyko vasario 9 d. Tačiau Lietuvoje įvairios šviečiamosios saugesnio interneto veiklos vyksta visą savaitę, organizuojant teminę akciją Saugesnio interneto savaitė. 2021 metais saugesnio interneto savaitė vyko vasario 8-13 dienomis.
Akmenės viešoji biblioteka kaip ir kiekvienais metais prisijungė prie šios akcijos ir savo skaitytojus ragino nelikti abejingais ir skatino domėtis apie saugų naudojimąsi ir naršymą internete. Viešosios bibliotekos savanorė, Karolina Kuznecova, parengė ir apipavidalino  saugaus naudojimosi internetu taisykles, kurias kiekvieną dieną skelbėme savo Facebook paskyroje. Mažuosius bibliotekos skaitytojus kiekvieną dieną prisijungti kvietė Draugiško interneto meškiukas, kurių metu buvo vedamos edukacinės pamokėlės temomis: Internetiniai draugai, Žalingas turinys internete, Informacijos skelbimas internete, Internetiniai žaidimai. Viešosios bibliotekos bibliotekininkai, bei administracija sudalyvavo nuotoliniame informaciniame renginyje apie grėsmes internete bei kaip jų išvengti. Renginio metu buvo apžvelgta teorinė medžiaga apie grėsmes internete, vėliau buvo sprendžiamas testas, teorinei daliai užtvirtinti.

Bibliotekininkė edukacinei projektinei veiklai
Kristina Urniežienė

166

162

*** 

2021 m. Vienybei

Skaityti daugiau...

Subkategorijos

Darbo laikas

V. Kudirkos g.9, Naujoji Akmenė