Naujienos

2020 07 03 Naujienos

E.Curtis plakatas N A

***

SEMINARAS RAJONO BIBLIOTEKININKAMS
„KRAŠTOTYRINIŲ, VIRTUALIŲ IR EDUKACINIŲ VEIKLŲ PLĖTOJIMO GALIMYBĖS BIBLIOTEKOJE“

Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos administracija suorganizavo kvalifikacijos kėlimo seminarą Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, miestų, kaimų, mokyklų bibliotekininkams. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos darbuotojos-lektorės skaitė paskaitas, vedė edukacinius užsiėmimus šiomis temomis:
Kraštotyros, senųjų spaudinių ir skaitmeninimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Audronė Baškienė skaitė pranešimą  „Kultūros paveldo atrankos ir skaitmeninimo metodika. Skaitmeninės kolekcijos sudarymas“. Supažindino su Kultūros paveldo atrankos ir skaitmeninimo metodika, su Lietuvos Valstybės politikos kultūros paveldo skaitmeninimo klausimais, Lietuvos Martyno Mažvydo bibliotekos darbuotojų inicijuojama trečiąjį virtualios kultūros paveldo informacinės sistemos (toliau VEPIS)  modernizavimo projektų. Suteikė informaciją apie vykdomus projektus LIMIS, kurį vykdo Lietuvos integrali muziejų informacinė sistema, archyvuose paveldas saugomas elektroninėje archyvaro informacinėje sistemoje EAIS ir t.t. Lektorė A. Baškienė išdėstė medžiagą apie skaitmeninimo procesą, pagrindinius atrankos kriterijus, skaitmeninimo įrangą, skaitmeninių kompetencijų tinklo paslaugas ir t.t.
Kraštotyros, senųjų spaudinių ir skaitmeninimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Rasa Streckienė skaitė pranešimą „Virtualių parodų specifika ir galimybės“. Lektorė supažindino su parodos propagavimo formomis, parodų kūrimo specifika, medžiagos parinkimo būdus, medžiagos virtualioms parodoms paieškas, galimybėmis, išdėstymo principais, nemokamomis GOOGLE programomis, kurių pagalba galima  kurti virtualias parodas ir pristatyti jas bibliotekos internetinėje svetainėje. Lektorė akcentavo virtualioje bibliotekoje skaitytojams pristatoma įvairiapusiška informacija. Informacijos pateikimas virtualioje parodoje skatina skaitytojus ne tik domėtis bet ir dalintis su kitais vartotojais savo potyriais.
Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Giedrė Čarienė skaitė pranešimą ir  pravedė edukacinį užsiėmimą tema „Emocinio intelekto lavinimas su edukaciniais žaislais kimočiais“. Lektorė supažindino su intelektinio ugdymo programa „kimočiai“. Japonų kalboje žodis „kimochi“ reiškia jausmą. Su žaislais – kimočiais – kurie turi kiekvienas savo reikšmę. Ši efektyvi mokymo programa padeda įsigyti pasitikėjimo ir išmokti spręsti sudėtingas socialines emocines situacijas. Ši programa skirta ikimokyklinio amžiaus vaikams, autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams. Ši programa moko savęs pažinimo, supažindina su kimočių personažais, jausmų pamokomis, siekimų vaikus išmokyti savęs pažinimo.
Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Agnė Areliūnaitė skaitė pranešimą ir pravedė edukacinius užsiėmimus tema „Emocinio intelekto lavinimas su muzikos instrumentais“. Supažindino lektorė su psichomotorikos sąvoka, muzikiniais žaidimais, klausos gebėjimais atkurti muzikos instrumentus, girdimąją atmintį, žodinę sąvoką apie ugdymų gebėjimus dalyvaujant vaikams bendroje muzikinėje edukacinėje veikloje.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padėkojo lektorėms už prasmingą kvalifikacijos kėlimo seminarą, už suteiktas žinias, kurios bus pritaikytos bibliotekiniame, informaciniame darbe. Bibliotekininkams buvo įteikti kvalifikacijos kėlimo seminaro pažymėjimai.

Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė

kval1

Kristinos Urniežienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: Viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Kraštotyros, senųjų spaudinių ir skaitmeninimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Rasa Streckienė, vyriausioji bibliotekininkė Audronė Baškienė,  Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus vyresniosios bibliotekininkės Agnė Areliūnaitė ir Giedrė Čarienė

kval2

Kristinos Urniežienės nuotraukoje: seminaro dalyviai

***

PAGYVENTI VIRTUALIOS REALYBĖS PASAULYJE

Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos skaitytojai, lankytojai, svečiai birželio mėnesį turėjo galimybę bent trumpam atitrūkti nuo tikrovės ir išbandyti virtualios realybės (VR) akinius. Įrangą paskolino Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, taip yra įgyvendinamas šios bibliotekos projektas „STEMCASpace“ (Mokslo, technologijų, inžinerijos, matematikos, kultūros ir meno erdvė), projekte numatyta, kad Žemaitijos bibliotekos mėnesiui gali skolintis VR akinius.
Edukacinis užsiėmimas su VR akiniais Viešojoje bibliotekoje startavo kovo 9 dieną. Į užsiėmimus buvo pakviesti visų rajono mokyklų, gimnazijų moksleiviai, tačiau Lietuvoje paskelbus karantiną veiklas laikinai teko stabdyti. Švelnėjant karantino sąlygoms ir atsiradus galimybei vėl lankytis bibliotekoje gavome galimybę pratęsti akinių pasiskolinimo sutartį. Birželio mėnesį užsiėmimai buvo pratęsti ir į juos buvo kviečiami visi norintys sudalyvauti ir bent trumpam pasinerti į visiškai kitokį, dar nematytą ir neatrastą pasaulį.
Išbandyti savo jėgas virtualiame pasaulyje drąsiausi buvo vaikai ir jaunimas. Kiekvieną dieną bibliotekos konferencijų salėje susirinkdavo grupės norinčių pažaisti, pasportuoti, patyrinėti. Iš viso užsiėmimuose sudalyvavo 182 įvairaus amžiaus asmenys. Jauniausiam užsiėmimų dalyviui buvo vos treji metai, tačiau seneliai, kurie atvesdavo savo anūkus patys irgi išbandydavo VR akinius, nes stebėjimas kaip vaikai įsijaučia į žaidimą ir trumpam pamiršta tikrąjį pasaulį sužadindavo smalsumą. Tokia puikia galimybe pasinaudojo ir vaikų dienos centro vaikai, atviro jaunimo centro jaunimas, bibliotekos skaitytojai lankytojai. Visuose užsiėmimuose dalyvavo ir konsultavo bibliotekos savanoris Kęstutis. Prieš kiekvieną užsiėmimą jis paruošdavo virtualios realybės akinius naudojimui, o užsiėmimų metu padėdavo tiems, kurie šią pramogą išbandydavo pirmąjį kartą.

Kristina Urniežienė

Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
bibliotekininkė edukacinei projektinei veiklai
 

mazesne

pamazinta

 krist1

***

„Atverk duris vasarai“ Ventos miesto bibliotekoje

Ventos miesto biblioteka prisijungė prie iniciatyvos ir projekto „Atverk duris vasarai“, kuris kviečia mokyklas, bibliotekas, muziejus, kitas įstaigas atverti duris vasarą ir suteikti vaikams galimybes prasmingai leisti atostogas.Pirmoji stovyklėlės „Atverk duris vasarai“ popietė Ventos miesto bibliotekoje prabėgo greitai. Prasidėjo smagiu susipažinimu ne tik su naujais draugais, bet ir su biblioteka, jos darbuotojomis, bei su daugybe gražių knygų. Popietės metu dalyviai žaidė įvairius žaidimus, skaitė R.Scotton knygelę „Baikštuolis Juodis“, ją aptarė, o vėliau knygelės personažus bandė iliustruoti. Lauksime sekančio susitikimo bibliotekoje.

                                                                                                                         Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė

advv2 2

advv2 1

***

Popietė „Žolynėlių dovanėlės“

Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu, 2020-ieji paskelbti vaistažolininkės, etnografės, habilituotos gamtos mokslų daktarės Eugenijos Šimkūnaitės metais. Šia proga šalies universitetuose, mokyklose, kultūros įstaigose, bibliotekose organizuojami įvairūs renginiai, skirti Eugenijai Šimkūnaitei ir vaistažolių kultūrai Lietuvoje. Šiemet kovo 11 dieną šiai mokslų daktarei būtų sukakę 100 metų. Kruopių kaimo filialas ir kultūros namai organizavo popietę, skirtą Eugenijos Šimkūnaitės metams.
Renginys netradiciškai vyko dviem etapais. Pirmiausia suaugę ir jaunieji dalyviai rinkosi kultūros namuose, kur vyr. bibliotekininkė Rima Urmonienė pasveikino visus susirinkusius ir pristatė popietės scenarijų.  Kruopių kultūros namų vadovė Leonida Skerstonienė supažindino su žymios profesorės, žolininkės, vadintos ragana, biografija, profesine veikla. Paskui teko atlikti praktinę užduotį - reikėjo iškarpyti įvairių augalų paveikslėlius ir suskirstyti juos į tris grupes: vaistiniai augalai, prieskoniniai ir arbatžolės. Kadangi prieš tai buvo atlikta trumputė augalų apžvalga, su užduotimi dalyviai susitvarkė pagirtinai. Antrasis popietės etapas – pėsčiomis pasiekti mokytojos Liudos Povilaitytės vienkiemį, įsikūrusį už poros kilometrų. Šalia vienkiemio esančioje didžiulėje pievoje ieškota įvairių augalų, įvardinti jų pavadinimai ir nauda žmogaus sveikatai. Dalyvių vėl laukė užduotis – surasti porą pateiktoms vaistažolėms, žolėms ir net piktžolėms.
Popietės pabaigoje, mokytojos kieme, senų medžių pavėsyje, ragauta įvairių rūšių žolelių arbatos, paskaitytos ištraukos iš Eugenijos Šimkūnaitės knygos „Indraja – Saulės duktė“.

Rima Urmonienė
Kruopių kaimo filialo
vyr. bibliotekininkė

kruopi1

kruopi2

***

Nauja fotomenininko, žurnalisto, rašytojo Apolinaro Juodpusio knyga ''Nuo 85-osios aukštumos'' – dovana Akmenės rajono savivaldybės viešajai bibliotekai

Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje lankėsi žurnalistas, fotomenininkas, rašytojas Gerbiamas Apolinaras Juodpusis. Viešajai bibliotekai Gerbiamas Apolinaras Juodpusis padovanojo savo 2020 metais išleistą knygą ''Nuo 85-osios aukštumos''. Knyga susideda iš dviejų dalių;1 dalis- pamąstymai, elegijos, miniatiūros, recenzijos. 2 dalis-85-mečio kelionės, piešiniai, peizažai, portretai, socialinė aplinka, humoras, parodos, apdovanojimai. Šią prasmingą Gerbiamo Apolinaro Juodpusio išleistą knygą skaitys Akmenės krašto skaitytojai bibliotekose. 2012 metais išleido knygą „Stasė Niūniavaitė – teatro režisierė, literatė, politinė kalinė, visuomenininkė“,  2016 metais išleista knyga „Buvo rašyta, fotografuota, piešta...“. Dėkojame Gerbiamam Apolinarui už padovanotas knygas, už prasmingą pokalbį apie knygas, bibliotekas.

Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė

juodp1

Aušros Šukienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir žurnalistas, fotomenininkas, rašytojas Gerbiamas Apolinaras Juodpusis

***

Minint Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus aplankytos Klykolių žydų kapines

Šie metai Lietuvoje paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Kivylių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Roma Kristinaitienė  pakviete būrį skaitytojų į Klykolių žydų kapines pagerbti žydų tautos atminimą.

Gražina Vozbinienė, Nijolė Dilinskytė, Ilona Dilinskienė, Roma Kristinaitienė perskaitė 65 Klykolių žydų, kurie buvo nužudyti holokausto metu, pavardes. Atminimui buvo padėta po akmenėlį: tai žydų pagerbimo paprotys. Šis sąrašas paliktas Klykolių kaimo muziejuje.

Klykolių kaimo muziejuje kalbėta apie šio kaimo buvusią Klykolių žydų bendruomenę, jos ryšį su lietuviais. Perskaityti jau Amžinybėn išėjusių klykoliškių Onos Rakauskienės, Vinco Balsevičiaus ir Bronės Navickienės prisiminimai apie bendravimą su žydų šeimomis, jų gyvenimo ypatumais. Aldona Daktarienė prisiminė, kaip jos tėveliai slėpė žydaitę Olgą, Leonas Daktaras parodė, kurioje vietoje stovėjo žydų maldos namai – šūlė. Išlikusių pastatų nebėra, tik pamatų akmenys.

Renginyje dalyvavo Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė. Direktorė Zita Sinkevičienė supažindino su kraštotyrininko Leopoldo Rozgos kraštotyrinių darbu „Holokaustas Akmenės krašte“, prisiminė iš Akmenės kilusią bibliotekininkę Oną Šimaitę, kuri karo metais gelbėjo Vilniaus geto žydus. 1966 metais Onai Šimaitei suteiktas Pasaulio Tautų teisuolės vardas.

Rita Norkienė papasakojo, kaip buvo įkurtas Klykolių kaimo muziejus. Tai buvusios kaimo bendruomenės pirmininkės ir kultūros darbuotojos Sigitos Burgienės idėja, kurią įgyvendinti padėjo kaimo gyventojai.

                                                                             Roma Kristinaitienė
 Kivylių kaimo bibliotekos
 vyr. bibliotekininkė  

z1

Gražinos Vozbinienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: Viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja  Dalė Taraškevičiūtė, Leonas Daktaras, Irena Čerkasienė,  Ilona Dilinskienė, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė,  Kivylių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Roma Kristinaitienė, Vacys Raicevas,  Aldona Daktarienė, Nijolė Dilinskytė.

z2

Gražinos Vozbinienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir Kivylių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Roma Kristinaitienė Klykolių žydų kapinėse

Skaityti daugiau...

Subkategorijos

Darbo laikas

V. Kudirkos g.9, Naujoji Akmenė