Neformalus švietimas

2021 12 22

Kalėdinė popietė

Gruodžio 22 d. Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje Neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“  lankytojai  dalyvavo paskutinėje šių metų popietėje. Pažiūrėję kino filmą apie šv. Kalėdas,  vaikai, iš bibliotekininkės  Aurelijos  Gerulskienės  paruoštos  knygų parodos ,,Ir  vėl  Kalėdos šviečia...“,  garsiai skaitė istorijas ir eilėraščius apie žiemą, šventes,  meilę artimui  ir gerumą. Popietėje dalyvavo Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, direktorės pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė. Viešnios padėkojo vaikams, kolegėms už įdomias veiklas su vaikais, pasveikino visus su artėjančiomis šventėmis, įteikė dovanų.  Popietės dalyviai džiaugėsi  gautomis padėkomis už aktyvią veiklą būrelyje,  dovanomis, saldainiais ir linkėjo  vienas kitam laimingų ateinančiųjų.

Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
 vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

Kalėd. pop

***

Išvyka į spektaklį

Gruodžio 17 d., Ventos miesto bibliotekos, NVŠ „Katino Juodžio“ klubą lankantys vaikai vyko į išvyką, į  Akmenės rajono savivaldybės Viešąją biblioteką. Susipažinę su biblioteka ir joje esančiu vaikų skyriumi, žiūrėjome nuotaikingą spektaklį, pastatytą  H. K. Anderseno pasakos motyvais - "Princesė ir kiauliaganys". Spektaklį vaidino teatro „Avilys“ aktoriai iš Vilniaus. Po spektaklio, vyko edukacinis užsiėmimas, kurio metu aktoriai mus išmokė pasigaminti nuotaikingas kaukes.

Ačiū, Akmenės rajono savivaldybės Viešajai bibliotekai, kad prieš pasitinkant gražiausias metuose šventes, suorganizavo ir padovanojo vaikams dovaną -  kupiną įspūdžių, šiltų ir gražių emocijų...

                                                                                                    Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ tiekėja

spekt 1

spekt 2

***

Tamsiausias metų laikas ir žiemos švenčių laukimas susipynė drobėje... Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekoje NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“ , kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto, būrelio nariai popietę praleido tapydami. Ant juodos drobės, baltais dažais, tapė baltą žiemą naktyje. Su vaikais kalbėjome apie žiemos švenčių tradicijas ir papročius.

Diana Lensbergienė
Akmenės Onos Šimaitės bibliotekos bibliotekininkė,
neformalaus vaikų švietimo teikėja

akmene nvs

***

Šventę kuriame patys

Viešosios bibliotekos neformalaus švietimo programos  ,,Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, kurios veikla finansuojama iš valstybės biudžeto, nariai  susirinko į popietę  ,,Šventę kuriame patys“   papuošti  vaikų erdvę šventei.  Vaikai,  pačių  pagamintais papuošimais,  papuošė savo biblioteką.  Nuoširdaus popietės dalyvių  darbo dėka, vaikų erdvė nušvito naujomis spalvomis.

                                                                                    Dalia Jencienė
        Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
        vaikų erdvės bibliotekininkė, neformalaus vaikų švietimo teikėja    

puošiame vaikų erdvę 1

puoš. v. erdv.

***

Alisai iš Veidrodžio karalystės – 150 metų

Šią popietę susirinkę į Nefornalaus vaikų švietimo „Katino Juodžio“ klubą skubėjome pasipuošti bibliotekoje eglutę. O tada - minėjome knygos jubiliejų. Visi žino nuostabią istoriją apie mažą mergaitę Alisą, kuri papuola į požemių pasaulį, klaidžioja po Stebuklų šalį, pereina Veidrodžio karalystę, sutinka keistų ir juokingų būtybių bei patiria neįtikėtinų nuotykių. Bet ar žinote, kad šiemet sukanka 150 metų kai anglų rašytojas Čarlis Dodžsonas (žinomas Liuiso Kerolio slapyvardžiu) parašė ir išleido savo antrąją knygą apie mergaitę Alisą - "Alisa Veidrodžio karalystėje" (1871 metaiS ), o pirmoji knyga - "Alisa stebuklų šalyje" buvo išleista 1865 metais.

Su klubo vaikais žiūrėjome skaidres, kurių pagalba vaikai susipažino su rašytoju Liuisu Keroliu, parašiusį abi knygas apie Alisą. Sužinojo įdomią šios knygos atsiradimo istoriją ir išvydo tikrąją knygos heroję -  mergaitę Alisą, kuri iš tikrųjų gyveno beveik prieš 160 metų. Kartu paskaitėme pasakos sutrumpintą variantą, prisiminėme nuotaikingus knygos personažus, tokius kaip: Zuikis Paikis, Netikras vėžlys, Kliunkis Pliumpis, Taukšlys ir kitus. Aptarėme jiems priskirtas charakterio savybes. Pabaigoje - visi kartu gaminome spalvotą, gal šiek tiek keistoką ir kitokią, stebuklingą, kalėdinę eglutę.

                                                                                                                         Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

alisa

***

Dekoracijų darymas

Švenčių laukimas tęsiasi. Viešosios bibliotekos NVŠprogramos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto būrelio nariai susirinkę į popietę darė dekoracijas, skirtas naujametiniam vaikų erdvės papuošimui. Vaikai, pasišnekučiuodami apie artėjančias šventes, spalvino, kirpo, lankstė, klijavo. Popietei pasibaigus,  sumirgėjo nuspalvinti ir iškirpti piešiniai, iškarpytos snaigės, pagaminti Kalėdų seneliai. Džiugu, nes tai sukurta ir padaryta vaikų rankomis.

Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

dekorac

dekoracijų darymas

***

Prieš užmiegant...

Susirinkę į  NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto, į „Katino Juodžio“ klubą, kalbėjome apie gyvūnų žiemos miegą. Žiemos miegu užmiega nemažai gyvūnų ir vabzdžių. Tokioje būsenoje jie kantriai laukia pavasario. Tai – būdas jiems išgyventi. Skaitėme G.Volpe ir P.Proietti knygelę „Prieš užmiegant“, kuri pasakoja apie du geriausius draugus - lapiną Rudį ir miegapelę Kvikį. Lapinas Rudis norėtų visus metus leisti laiką kartu su bičiuliu, bet miegapelė Kvikis, kad ir kiek stengtųsi likti žvalus, ima vis dažniau žiovauti ir privalo iškeliauti žiemos miego... Pasidalinę į dvi grupeles žaidėme viktoriną „Kurie gyvūnai per žiemą miega?“. Samprotavome, diskutavome ir netgi ginčijomės, o atsakymai dažnai nustebino. O jūs žinote, ką žiemą veikia, pavyzdžiui, kurmis ar uodas? Pažaidę viktoriną ir palinkėję gyvūnams saldaus žiemos miegelio, kibome į darbus -  gaminome vienas už kitą gražesnius, kalėdinius žaisliukus.

                                                                                                 Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ tiekėja

3

zaisliukai

***

Laiškas Kalėdų seneliui

Kartu su sniegu atėjo ir šventinė nuotaika. Gruodžio mėn. pirmą dieną VB NVŠ būrelio nariai rinkosi į popietę, rašyti laiškų ir sveikinimų Kalėdų seneliui.  Popietės dalyviai kūrė ir rašė laiškus,  lipdė iš molibdeno ir plastilino, lankstė iš popieriaus.  Sukurtus  kūrinius jaunieji kūrėjai puošė įvairiais būdais.  Popietei pasibaigus, laiškai ir sveikinimo atvirutės sugulė ant stalo, papuošė vaikų erdvę.

Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

 laišk.Kal. Senel.

Laišk.Kalėd sanel.nuotr.

***

 Popietė su Voltu Disnėjumi

Šįkart susirinkę į NVŠ „Katino Juodžio“ klubą, vaikai sužinojo viską apie vieną žinomiausių pasaulyje filmų prodiuserių, pasakų kūrėjų, animatorių, iliustratorių - Voltą Disnėjų. Turbūt neatsirastų žmogaus, kuris nebūtų girdėjęs jo vardo, kuris nepažįsta jo sukurtų nuostabių personažų, tokių, kaip peliukas Mikis, ančiukas Donaldas ir kitų ? Kuris nematė gražiausių , kartu su broliu įkurtos kino kompanijos „Walt Disney Production“, sukurtų filmų: „Pelenė“, „Aladinas“, Ilgo plauko istorija“, „Ledo šalis“, „Liūtas karalius“ ir daugelio kitų nuostabaus grožio filmų vaikams. Be savo indėlio animacijos srityje, jis taip pat buvo pagrindinis Disneilendo, pramogų parko, skirto vaikams ir suaugusiems įkūrėjas, kurį aplankyti keliauja žmonės iš įvairių pasaulio kampelių. Apžiūrėję bibliotekoje paruoštą knygelių parodą - „ Valto Disnėjaus knygų lentynėlė“,  prisiminę skaitytas knygas ir matytus filmus, paskutinį rudens penktadienį žiūrėjome „Walt Disney Production“ sukurtą filmą „Monstrų universitetas“.

                                                                                                  Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

1

***

Popietė, skirta Šiaurės šalių literatūros savaitei

Šią penktadienio popietę į NVŠ „Katino Juodžio“ klubą rinkomės paminėti Šiaurės šalių literatūros savaitę, kuri tradiciškai vyksta tamsiausiu metų laiku. Šiemet ji buvo minima lapkričio 15 - 21 dienomis. Vaikai buvo supažindinti su šiuo projektu, jo idėja. Aptarėme, kokios yra Šiaurės šalys, kokius  Šiaurės šalių rašytojus ir jų knygas žinome ar esame perskaitę. Kiekvienas klubo narys gavo po skirtingą, nespalvintą Šiaurės šalies vėliavą, kurią reikėjo surasti ir teisingai nuspalvinti pagal duotą pavyzdį. Klubo vaikams demonstruotos skaidrės, paruoštos pagal islandų rašytojo Brian Pilkington nuotaikingą knygelę visai šeimai - „Viskas apie trolius“. Vaikai sužinojo viską, ne tik, apie Skandinavijos šalyse gyvenusių trolių išvaizdą, būdą, išmintį, madas ir kitus gyvenimo ypatumus, bet ir tai, jog saulės apšviesti troliai virsdavo akmenimis, todėl dabar Šiaurės šalyse troliai stovi suakmenėję ir stiebiasi į dangų kaip samanomis apaugusios uolos.

Pritemus, žvakių ir žibintų šviesoje dalyvavome skaitymuose. Skaitėme, šiais metais jaunesnio amžiaus vaikams siūlytą, suomių rašytojos Karin Erlandsson  knygos, „Perlų ieškotoja“ ištrauką  - „Pranašystė“.

Šiaurės šalių literatūros savaitė – projektas, skirtas skaitymo skatinimui, pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra. Pagrindinė šių skaitymų idėja – skaityti žvakių šviesoje. Kasmet Šiaurės ir Baltijos šalių bibliotekos, mokyklos ir kitos kultūros įstaigos jungiasi prie šios iniciatyvos ir kviečia jaunesniojo amžiaus ir suaugusius skaitytojus pasimėgauti garsiniu skaitymu. Šiaurės šalių literatūros savaitė šiemet kvietė pokalbiams apie svajones ir ilgesį.

                                                                                                                        Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

1sss

8sss

***

 Šiaurės šalių literatūros herojai

Lapkričio  17 d. NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto, vyko popietė ,,Šiaurės šalių literatūros herojai“, skirta Šiaurės šalių literatūros savaitei. Vaikai susipažino su Šiaurės šalių rašytojais,  jų kūriniais. Pasirinkę po knygą  iš  bibliotekininkės Aurelijos  Gerulskienės surengtos spaudinių parodos  ,,Į  Šiaurę keliaujam“, popietės dalyviai garsiai skaitė knygas,  atsakinėjo į užduotus klausimus, piešė  Šiaurės šalių literatūros herojus.  Nupiešti piešiniai papuošė bibliotekos vaikų erdvę.

Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

lapkr17 p.

lapkr.17

***

Ekskursija į Akmenės krašto muziejų

Vykdant užsiėmimus pagal Neformaliąją vaikų švietimo programą ,,Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje" įvyko edukacinė-pažintinė kelionė į Akmenės krašto muziejų. Užsiėmime dalyvavo Vegerių ir Kalniškių kaimo filialų mokiniai, dalyvaujantys Neformalaus vaikų švietimo programoje. Ekskursiją po muziejų pravedė Akmenės krašto muziejaus darbuotoja Sandra Saliamanienė. Vaikai pamatė, kaip išsirita drugeliai, kokių spalvų, formų jie būna. Po ekskursijos po muziejų visi kibo į praktinę užduotį - vėlė iš vilnos drugelius. Vaikams patiko kelionė į muziejų, teorinės ir praktinės užduotys. Dėkojame muziejaus darbuotojai Sandrai Saliamanienei už pravestą ekskursiją ir praktinę užduotį.

Neformalaus vaikų švietimo teikėjai:
Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas Dainius Sarapinas
Kalniškių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Alma Barbora Juciuvienė

drug1

drug5

drug2

drug3

*** 

Tolerancijos diena - svečiuose

Lapkričio 12 d., su NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikais, pasivaikščiodami išėjome  į svečius - Ventos vaikų dienos centrą. Mus pasitiko vaikų dienos centro direktorė Daiva Urbonė, kuri aprodė centro atnaujintas ir suremontuotas patalpas, papasakojo apie centro veiklą. Sužinojome, kad vaikai čia renkasi ne tik pabendrauti, pažaisti, bet čia vyksta įvairūs užsiėmimai: ruošiamos pamokos, daro darbelius, vaikai mokosi gaminti maistą, kasmet centras dalyvauja „Maisto banko“ akcijoje. „Maisto bankas“ - labdaros ir paramos fondas, renkantis paramą maistu ir dalinantis ją nepasiturinčiais žmonėmis besirūpinančioms organizacijoms. „Katino Juodžio“ klubo vaikai, kartu su vaikų dienos centrą lankančiais vaikais diskutavo apie tuos žmones, kuriems renkamas maistas. Ar jie kitokie, nes nepasiturintys? Nes jiems reikalinga pagalba? Ar visuomet būname draugiški su kitais žmonėmis? Kaip priimame kitokius žmones negu mes? Kalbėjome apie toleranciją... Daugeliui vaikų buvo sudėtinga įvardinti,  ką šis žodis reiškia, bet visi tikrai apie jį buvo girdėję. Aptarėme, jog pasaulyje gyvena daugybė skirtingų žmonių grupių – vyrai, moterys, baltaodžiai, juodaodžiai. Skiriasi jų tikėjimas, jų požiūriai, pomėgiai, išvaizda. Mes galime nemėgti kai kurių iš jų, ir, žinoma, kai kurie gali nemėgti mūsų, tačiau jei visi laikysimės taisyklės, kad skirtumai – ne pagrindas nesantaikai ir patyčioms, kiekvienas galėsime jaustis saugiai. Jei esi tolerantiškas, tai dar nereiškia, kad tu privalai draugauti su tais, kurių nemėgsti. Tai paprasčiausiai supratimas, kad kitas žmogus gali skirtis nuo mūsų, ir turi teisę būti kitoks.

Po pokalbio apie toleranciją, (per multimediją), vaikai žiūrėjo Molėtų kultūros centro lėlių teatro „Rudnosiukas“ spektaklį, pastatytą pagal Aldonos Liepienės knygelę “Baltoji skruzdėlytė“ , kuriame pasakojama apie kitokią - baltą skruzdėlytę.

                                                                                                                       Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

1vent

2vent

3vent

***

Virtualios popietės

Lapkričio 3-4 dienomis NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto, vyko virtualios popietės. Viena iš popiečių buvo skirta poeto  Jono Mačiulio-Maironio gyvenimui ir kūrybai. Tomas Bazarovas ir Benas Karačiovas garsiai skaitė poeto eilėraščius. Popietės dalyviai kūrė atvirukus, skirtus poetui Maironiui.
Kitos popietės metu vaikai kalbėjo apie robotus ir piešė ateities robotus, pasakojo ir piešė piešinius apie kates. Darbai buvo patalpinti į stendus ir papuošė bibliotekos vaikų erdvę.

Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

pop.nvš 11-03-04

***

Širdyje mylėsiu visada...

Prieš pat rudens atostogas susirinkome į „Katino Juodžio“ klubą, ne tik pabūti kartu, bet ir prisiminti, jog netrukus bus Vėlinės, mirusiųjų atminimo ir pagerbimo diena, viena gražiausių lietuvių švenčiamų švenčių, kai tradiciškai lankomi mirusiųjų kapai, uždegama žvakių. Susėdę ratu vaikai klausėsi skaitomos knygelės - „Širdyje mylėsiu visada“ (autoriai: D.Gliori ir A.Durant). Tai jautrus pasakojimas apie lapino mirtį ir jo draugus: ūdrą, kiškę ir kurmį, išgyvenančius draugo netektį. Tai šiltas, už širdies griebiantis pasakojimas, švelniai aiškinantis mirtį. Skaitymo metu, kiekvienas vaikas pasiėmė po žaislą, kurį prie savęs glaudė ir įsivaizdavo prarastą, brangų, išėjusį amžinybėn, artimą žmogų ar mylimą gyvūną. Kartu diskutavome apie mirtį. Kas ji yra? Ką jaučiame, kai miršta brangus žmogus ar gyvūnas? Ar reikia eiti į artimųjų laidotuves? Kodėl? Ar reikia bijoti mirusiųjų? Ar lankyti kapus? Kodėl degame žvakeles? Vaikų nuomone, atsisveikinti su mirusiu reikia, nes jis mus mylėjo, o nuėję į laidotuves - pamatysim jį paskutinį kartą, tai – atsisveikinimas...O lankydami kapelius ir uždegdami žvakutes parodome, kokie brangūs jie mums buvo ir mes jų neužmiršome... Kiekvienas uždegėme po žvakelę savo brangiam išėjusiam ir sudėliojome širdelę su užrašu - „Širdyje mylėsiu visados“. Tada, netikėtai mus aplankė trys „šventės“: „Visų šventųjų diena“, „Vėlinės“ („Ilgės“) ir „Helovinas“. Aptarėme kada, kodėl, kur ir kaip jos buvo ir yra švenčiamos. Kokie šių švenčių panašumai ir skirtumai. Klubo vaikai nutarė, kad kiekviena iš šių švenčių yra svarbi ir graži savaip, tačiau mums, lietuviams, labai svarbu švęsti savo tradicines šventes. Vaikų laukė loterija ir saldūs siurprizai: balionai ir valgomi vaiduokliai. Baigiantis popietei, su NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikais sudalyvavome miesto šviesos šventėje -  „Šviečianti Venta“. Uždegėme savo pagamintus žibintus. Tie degantys žibintai, tos švieselės naktį, nejučia  priminė Vėlines ir visus brangius mums išėjusius, kurie, kaip ir knygelės herojus lapinas, jo draugams, taip ir mums, ir toliau gyvena prisiminimuose, ir ten gyvens visados...

Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

4 

3

***

Šaškių turnyras

Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vykdoma NVŠ programa „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto. Spalio 27 d. vaikų erdvėje vyko  šaškių turnyras.  Vaikai laukė žaidimo, nes buvo įdomu sužinoti, kuris iš jų yra stipriausias. Žaidėjai  žaidė susikaupę, draugiškai, laikydamiesi šaškių žaidimo taisyklių. Geriausiai sekėsi Eimantui Krištapaičiui. Eimantas nepatyrė nei vieno pralaimėjimo.  Puikiai žaidė Kornelija Tarbiejavaitė, Giedrius Juozauskas, Emilijus Rekašius.  Kiekvienas  varžybų dalyvis  patyrė pergalės džiaugsmą  ir buvo  apdovanoti prizais.  Išsiaiškinę kas stipriausias, vaikai  piešė moliūgus.  Piešiniai papuošė vaikų erdvę.

Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja


1šaš v. nuotr.

2Šaškių turn.nuotr.

***

Mūsų tautos karžygiai

Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vykdoma NVŠ programa „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto. Spalio 20 dieną Viešosios bibliotekos vaikų erdvės NVŠ būrelio nariai dalyvavo popietėje ,,Mūsų tautos karžygiai“, skirtoje legendiniams tautos karžygiams. Vaikai susipažino su garsaus Lietuvos – Lenkijos karo vado, vieno žymiausių XVII a. Europos karvedžio Jono Karolio Chodkevičiaus ir vienu iš Lietuvos partizanų vado, ryšininko,  parašiusio knygą ,,Partizanai“,  gyvenimo istorijomis. Popietės dalyviai klausėsi  pasakojimo apie kovas, žiūrėjo dokumentinius filmus, dalyvavo viktorinoje, kūrė atvirukus, skirtus Juozo Lukšos-Daumanto 100 metų gimimo metinėms ir Jono Karolio Chodkevičiaus 400 metų mirimo metinėms. Vaikai parengė stendus, kuriuose eksponuojami jų sukurti atvirukai ir piešiniai. 

Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

Nuotr. mūskarž.

Mūsų karžygiai nuotr.

***

Prasminga popietė

Spalio 15 d., vėl rinkomės į „Katino Juodžio“ klubą, pagal NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto. Su vaikais prisiminėme, kad ši diena yra Pasaulinė baltosios lazdelės diena ir jos metu kviečiama atkreipti dėmesį į silpnaregius, jų poreikius, bei aplinką, kurią kuriame visi drauge, padaryti tinkamesnę tiems, kas blogai mato. Aptarę šios dienos svarbą, su vaikais nutarėme mūsų popietę įprasminti... Visi kartu išėjome pasivaikščioti po rudenėjantį mūsų miestą, rinkome dar išlikusius, gražiausius rudeninius lapus. Berinkdami sutikome ir „Katino Juodžio“ klubo simbolį - juodą katiną, tik jis išsigandęs mūsų triukšmingo būrio spruko ir pasislėpė. Grįžę į biblioteką vaikai sudėjo lapus išdžiūti, o kol jie džiūvo, kartu žaidėme įvairius žaidimus. Vėliau draugiškai susėdę gaminome žibintus iš stiklainių ir rudeninių lapų. „Katino Juodžio“ klubo vaikų pagaminti žibintai simbolizuoja šviesą visiems tiems, kurie silpnai mato. Žibinto skleidžiama šviesa tamsoje yra užburianti. Šviesa – tai gėrio ir vilties simbolis. Mūsų pagaminti žibintai, tai iš vaikų širdelių siunčiamas mažas saulės spindulėlis tiems, kurie turi regėjimo problemų.

                                                                                                                        Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

pras3

pras2

1pras

***

Menu menu mįslę...

Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vykdoma NVŠ programa „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto. Spalio 13 d. vyko  popietė ,,Menu menu mįslę“.  Popietės metu jaunuosius skaitytojus nudžiugino atvykusi  Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Ramunė  Vėlavičienė su šuniuku Amsiu.  Pareigūnė priminė vaikams apie Europos saugaus eismo dieną,  padėkojo vaikams už piešinius, skirtus Policijos dienai ir kiekvienam įteikė po dovanėlę. Po to bibliotekininkė Aurelija Gerulskienė  garsiai skaitė pasakas, vaikai dalyvavo mįslių minimo konkurse   ,,Menu menu mįslę“. Daugiausiai mįslių atspėjo Eimantas Krištapaitis , Evelina Bergs ir Lukas Grabauskas. Popietės pabaigoje vaikai  bibliotekos kiemelyje kreidutėmis piešė piešinius.

Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

menu menu1

Menu menu mįslę2

Popp Menu menu mįslę3

***

Laiškai rudeniui

Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekoje vykdoma NVŠ programa “Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje” , kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto.   Ruduo nudažė medžių lapus įvairiomis spalvomis. Ir krenta jie, tarsi laiškai, mums nuo medžių.  NVŠ programos užsiėmimo metu  vaikai rašė laiškus rudeniui. Ant įvairiaspalvių klevų lapų piešė “bobų vasaros” saulę, stiprų rudens vėją, pirmąją baltą šarmą…

Diana Lensbergienė
Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos bibliotekininkė,
NVŠ teikėja

ak1

***

Susitikimas su rašytoju  Benu Bėrantu

Spalio 8 dieną Viešojoje bibliotekoje įvyko  susitikimas su vaikų rašytoju, vertėju Benu Bėrantu. Paveikslėlių knygų kūrėjas Benas Bėrantas (gim. 1989m), yra parašęs 4 knygas vaikams : ,,Ponas kampas“, ,,Riešutortas“, ,, Baubaimė“ ir ,,Bambukas yra lėėėtas“. Kūrėjo knygas galime skaityti ne tik lietuvių, bet ir kitomis užsienio  kalbomis: vokiečių, suomių, latvių, graikų, turkų, rumunų, ukrainiečių. Jis yra vienintelis Lietuvoje nepriklausomas vaikų literatūros agentas. Aktyviai dalyvauja Bolonijos, Frankfurto, Londono ir kitose tarptautinėse knygų mugėse. Knyga „Ponas Kampas“ Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus nominuota tarp geriausių 2019 m. paveikslėlių knygų vaikams. Knyga  ,,Baubaimė“ sulaukė tarptautinio pripažinimo- yra  įtraukta į prestižinį „White Ravens“ 2019 katalogą.

Susitikimas prasidėjo vaidinimu. Knygų kūrėjas tapo knygos ,,Ponas kampas“ personažu, mažu berniuku.  Vaikai greitai įsijautė į vaidinimą- atsakinėjo į užduodamus klausimus, patys užduodavo klausimus, pasakojo savo istorijas, linksmai juokėsi iš pokštų.  Vaidinimo metu Benas Bėrantas,  garsiai skaitydamas ištraukas iš savo knygos ,,Ponas kampas“ supažindino vaikus su savo kūryba. Išėjęs iš savo personažo vaidmens, rašytojas papasakojo apie save, savo kūrybos kelią. Susitikimas nepaliko abejingų. Visiems patiko įdomiai, prasmingai ir linksmai praleistas laikas.

Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

DSCF2455

DSCF2454

***

Kaip miega gyvūnai?

Mes tikrai žinome, kad pasaulyje saldžiausias ne medus, o miegas. Miegame pavargę, norėdami pailsėti, atgauti jėgas, būti sveiki, žvalūs ir geros nuotaikos. Teigiama, kad suaugusiam žmogui reikia miegoti 7-9 val. per parą, vaikui 8-14 val., kūdikiai ir naujagimiai gali miegoti nuo 12 iki 17 val. , o kiek į akį pučia gyvūnai? Tai ir norėjome išsiaiškinti susirinkę į NVŠ „Katino Juodžio“ klubą, artėjant Pasaulinei gyvūnijos dienai. Apžiūrėję bibliotekoje esančią parengtą spaudinių parodėlę „Kaip miega gyvūnai“, multimedijos pagalba stebėjome skaidrių demonstravimą paruoštą pagal rašytojo S.Paltanavičiaus knygelę „Kaip miega gyvūnai“. Sužinojome, kodėl žolėdžiai gyvūnai miega trumpiau, o plėšrūnai ilgiau, kodėl gyvūnų turinčių „namelius“ miegas ramesnis, o kiškelis būdrauja pasiruošęs, bet kada sprukti. Kodėl būreliais miegoti patogiau ir kokie gyvūnai prieš užmingant ieškosi draugijos. Ar gyvūnai sapnuoja? Koks gyvūnas didžiausias miegalius pasaulyje? Ir dar daug įdomių dalykų... Kartu pasidžiaugėme vaikų paruoštu namų darbu – nufotografuotais miegančiais jų augintiniais. Žiūrėjome nuotaikingą filmuką „Super sleepy pets“, piešėme labiausiai įsiminusius „miegalius“.  Pabaigoje aptarėme, kad miegantys gyvūnai yra nuostabūs ir pritarėme knygelės autoriui, kad niekada jų be reikalo nežadinsime. Juk negražu atimti iš jų tai, kas saldžiausia pasaulyje...

                                                                                                    Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

gyvunai

***

Gyvūnai- mūsų draugai

Spalio 6 d. Viešosios bibliotekos vaikų erdvės Neformalaus vaikų švietimo  būrelio nariai rinkosi į popietę ,,Gyvūnai – mūsų draugai“, skirtą Pasaulinei gyvūnijos dienai. Vaikai klausėsi garsiai skaitomų  bibliotekininkės Aurelijos Gerulskienės pasakų apie gyvūnus, patys garsiai skaitė įvairias ištraukas iš jiems patikusių knygų apie gyvūnus, pasakojo apie savo namuose laikomus gyvūnėlius, piešė piešinius. Nupiešti piešiniai papuošė vaikų erdvę. Popietės pabaigoje dalyviai aptarė vaikų elgesio bibliotekoje taisykles ir nutarė, kitos popietės metu, taisykles gražiai užrašyti ant popieriaus ir pakabinti bibliotekoje ant sienos.

Dalia Jencienė
 Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

gyv.-mūsų dr. nuotr.pieš.

Gyvūnai mū dr.nuotr.sų

***

Vėl susirinkę bibliotekoje į „Katino Juodžio klubą“ aptarėme visas spalio 1 – ąją minimas šventes, o jų išties daug, tai -  Tarptautinė muzikos, pagyvenusių žmonių, kavos, vegetarų, šypsenos, bei Lietuvos kelių policijos diena. Trumpai susipažinome kodėl ir nuo kada minėtos šventės pradėtos švęsti, koks jų tikslas, į ką jas švenčiant skatinama atkreipti dėmesį. Labiausiai iš dienos švenčių išskyrėme pagyvenusių žmonių dienos minėjimo svarbą. Aptarėme ir prisiminėme savo mylimus giminės senelius, močiutes, babytes, proseneles, dėdes, kitus senyvo amžiaus žmones, kaip svarbu jų nepamiršti, parodyti jiems dėmesį, aplankyti, paskambinti, kad nesijaustų vieniši, prireikus suteikti jiems pagalbą. Vaikai skaitė lietuvių poetų eilėraščius:  J.Degutytės „Mano močiutė“, J.Erlicko „Senelis“, M.Vainilaičio „Anūkės prašymas“ ir kt. Artėjant Tarptautinei mokytojų dienai, vaikai nutarė, kad nori gražiai pasveikinti ir nustebinti savo mylimas mokytojas. Piešėme mokytojų portretus, rašėm gražiausius palinkėjimus ir nuoširdžiausius padėkos žodžius ant rudeninių klevo lapų. Savo širdies šiluma ir darbeliais vaikai su mokytojomis pasidalins antradienį. Tarptautinės šypsenos dieną negailėjome šypsenų vieni kitiems.

                                                                                                    Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

venNVS

***

Rudens gėrybės

Ruduo, tai toks laikas, kai sodai ir aruodai prisipildo įvairių gėrybių. Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekoje parengta rudeninių puokščių ir rudens gėrybių paroda. Prie jos prisidėjo ir NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“ vaikai. Kiekvienas atsinešė po daržovę iš savo daržo, sodo, kurioms klijavo akis, ir taip daržovės atgijo . Sudėtos į pintinėlę tapo didele daržovių šeima.

Diana Lensbergienė
Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos bibliotekininkė,
NVŠ teikėja

rudger1

rudger2

***

„Katino Juodžio“ klubas startuoja

Viešoji biblioteka vykdo NVŠ programą „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“. Programa finansuojama Valstybės biudžeto lėšomis. Šios programos veikloje dalyvauja ir Ventos miesto filialas. Programoje dalyvaujantys vaikai penktadienio popietę, po ilgos pertraukos, susirinko bibliotekoje. Įvyko NVŠ būrelio atidarymas, kurį pavadinome „Katino Juodžio“ klubu, remiantis anglų rašytojos Rob Scotton vaikų mėgiama knygele „Katinėlis Juodis“ ir pagal bibliotekos vidaus interjerą puošiantį Ventos miesto bibliotekos skaitytojos nupieštą dekoraciją -  Juodą katiną. Juodas katinas dar ir todėl, jog nesilaikysime stereotipų, prietarų, kad juodas katinas neša nesėkmę ir patys niekada nespręsime apie kitus pagal išvaizdą.
 „Katino Juodžio“ klubo atidarymo metu vaikai buvo supažindinti su bibliotekoje esančiu knygų fondu, išsamiau su vaikų skyriumi, kur galima rasti daugybę gražių ir įdomių knygų vaikams. Žaidimo būdu būrelio dalyviai linksmai pristatė save, artimiau susipažino, sužinojo vieni kitų pomėgius. Kartu aptarėme ir išsiaiškinome „Katino Juodžio“ klubo pavadinimo kilmę. Vaikai pasikeisdami perskaitė rašytojos Rob Scotton knygelę „Katinėlis Juodis“. Pasidžiaugė ir suskaičiavo bibliotekoje esančius juodus katinus. Klubo „kačiukai“ buvo supažindinti su būrelio veikla, kurios metu daug skaitysime, sužinosime apie lietuvių ir pasaulio rašytojus, jų išleistas knygas, darysime pristatymus, žaisime, piešime, gaminsime įvairius darbelius, kviesimės svečius, gal net išvyksime į ekskursijas, skatinsime kūrybiškumą, saviraišką, skaitymo pažinimo džiaugsmą bei pozityvų ir draugišką elgesį kolektyve. Susipažinus su klubo elgesio taisyklėmis ir kartu jas papildžius, žaidėme nuotaikingą žaidimą  -  „Pasaka ant tavo nugaros“. Pasilinksminę žiūrėjome trumpą ukrainiečių animacinį filmuką „Once upon a black cat“ apie nelaimingą juodą katinėlį, kurio niekas nemylėjo, šalinosi tik todėl, kad jis buvo juodas. Aptarėme, jog negalima apie kitą spręsti tik pagal išvaizdą ir tikėti prietarais. Pabaigoje „Katino Juodžio“ klubo dalyviai buvo apdovanoti balionais, čiulpinukais, pasivaišino šakočiu ir lydimi geros nuotaikos išsiskirstė iki sekančio susitikimo „Katino Juodžio“ klube.

                                                                          Virginija Varanavičienė
 Ventos miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja

nvs venta1

nvs venta3

***

Mintys apie taiką

 

Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vykdoma NVŠ programa „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto. Rugsėjo 22 dieną  vyko popietė ,  skirta Tarptautinei Taikos dienai. Būrelio nariai aptarė kokias dideles nelaimes atneša nesantaikos ir karai. Vaikai garsiai skaitė įžymių žmonių ir savo bendraamžių  mintis apie taiką,  kūrė  savo mintis, kurias išdėstė , papuošė ir suklijavo ant popieriaus. Bendrai sukurtas darbas  papuošė vaikų erdvę. 

                                                                                                                                                       Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

pixiz-23-09-2021-13-12-11

***

Pasaka apie rudenį

Viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus  vaikų erdvėje vykdoma NVŠ programa „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, kurios veiklos finansuojamos iš Valstybės biudžeto. Rugsėjo 15 dieną programos mokiniai rinkosi į popietę ,,Pasaka apie rudenį“.  Popietės dalyviai garsiai skaitė įvairias pasakas  apie rudenį, iš klausyto teksto atsakinėjo į  duotus klausimus.  Po to vaikai susipažino su savo bendraamžių sukurtomis pasakomis. Klausydami gražių istorijų, vaikai piešė piešinius ir kūrė  linksmas ir įdomias savo pasakas apie rudenį.  Nupiešti piešiniai papuošė biblioteką.

                                                                                                                                                       Dalia Jencienė
 Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

Pasaka apie  rud. vaik.nuotr.

Pasaka apie rudenį pav.  nuotr

***

Neformalusis vaikų švietimas Vegerių kaimo bibliotekoje

Vegerių kaimo bibliotekoje vyksta užsiėmimai su vaikais pagal neformaliąją vaikų švietimo programą ,,Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje”. Artėjant šaltiems orams, peršalimų metui, nutarėme su mokiniais žiemai prisirinkti įvairių vaistažolių. Bibliotekininkas Dainius mokiniams papasakojo daug visokių įdomybių apie vaistažoles, jų svarbą mūsų organizmui. Vaikams buvo įdomu sužinoti, kad lyderių lyderis pagal vitaminą C yra erškėtuogė. Vitamino C, kuris padeda palaikyti gerą imuninę sistemą, erškėtuogėse daug daugiau negu citrinose. Senovės graikai erškėtuoges vadino šunų rožėmis, nes tikėjo, kad jos geriausiai gydo šunų įkandimus. Viduramžiais šis tolimu rožės giminaičiu laikomas augalas buvo labai retas, o juo gydytis galėjo tik turtuoliai. Vaikščiodami gamtoje prisirinkome ne tik erškėtuogių, bet ir šermukšnio uogų, gudobelių ir kitų vaistažolių. Paskui atsisėdę pievoje gėrėme žemuogių arbatą ir valgėme saldumynus, už kuriuos norime padėkoti buvusiai Vegerių kaimo gyventojai Valei.
 
 
Dainius Sarapinas
Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas,
NVŠ teikėjas 
 

my photo collage-122

***

Atkeliavo rugsėjis

Rugsėjo 1 dieną  NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“  mokiniai  rinkosi į popietę „Atkeliavo rugsėjis“, skirtą Mokslo ir žinių dienai.  Dalyviai  pasidalijo įspūdžiais iš  mokyklose  Rugsėjo 1 dienai  skirtų renginių, pasidžiaugė susitikimais su mokslo draugais, aptarė naujienas ir  pradėjo rašyti rašinius ,,Atkeliavo rugsėjis.“   Parašę savo darbus , vaikai garsiai juos perskaitė.  Rašiniai nustebino ne tik nuoširdumu, bet ir temų  įvairove,  minčių gilumu. 

                                                                                                                                                      Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

atėjo rugsėjis

***

Aš tarp kitų

Rugpjūčio  25 dieną NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“ vaikų erdvės nariai rinkosi į popietę  ,,Aš tarp kitų“, kurioje diskutavo apie tarpusavio bendravimą. Visi kartu garsiai skaitė knygas apie tai,  kokiu reikia būti, kad vaikai norėtų draugauti, kad pavyktų gražiai sutarti su šalia esančiais, kokie yra pagrindiniai  bendravimo  ypatumai ir ką daryti,  kai draugai susipyksta ir nebedraugauja.  Visi  sutarė, kad  bendravimo reikia mokytis visą gyvenimą ir stengtis   kurti draugiškus  santykius  su kitais. Paskaitę knygas ir pasikalbėję, popietės dalyviai darėsi  draugystės apyrankes, kuriomis papuošė savo rankas.

Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja

vaikai11

vaikai12

Skaitome vasarai

Rugpjūčio 18dieną Viešosios bibliotekos vaikų erdvės NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“ mokiniai dalyvavo popietėje, skirtoje mėgstamų knygų skaitymui. Visi dalyviai garsiai skaitė ištraukas iš savo mėgstamų knygų. Skambėjo įdomios istorijos apie vilkolakiuką Dolfį, katinėlį Juodį, pasiklydusį girioje stirniuką, Baltųjų debesų gatvę, skoliniautojus, Harry Poterį, Žaidimoriterį999, apie gamtą, Čipoliną, Filipę ir Jojo. Klausydami linksmų, pilnų fantazijos, meilės, gerumo ir keletą bauginančių nuotykių , vaikai aptarinėjo knygas ir piešė savo knygų herojus.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė,
NVŠ teikėja

vaka01

vaka02

*****

Mano miestui gražiausių linkėjimų puokštė

Rugpjūčio 11 dieną Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje NVŠ programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“ mokiniai rinkosi į popietę, kurti linkėjimus savo miestui. Vaikai klijavo karštais klijais karoliukus, iš šermukšnių, medetkų, dobiliukų ir žolyčių darė puokšteles, piešė piešinius ir puošė juos blizgučiais. Visi dalyviai stengėsi padaryti savo darbus kuo gražesnius ir linkėjo savo miestui daug spalvotų gėlių, šilumos, meilės, išmintingumo, saugumo, kad greičiau baigtųsi pandemija, kad gyvenimas būtų linksmas ir nenuobodus, kad žmonės neterštų savo miesto. Baigiantis popietei, Lukas Grabauskas surengė konkursą ,,Atspėk dainą“, kuriame laimėjo visi ir buvo apdovanoti saldainiais.

Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ paslaugų teikėja

vaikai01

vaikai02