Neformalus švietimas

2019 10 17

MŪSŲ ATEITIS – MŪSŲ RANKOSE

„Mūsų ateitis – mūsų rankose. Tinkamai maitinkimės ir mažinkime badą pasaulyje“ – šią Pasaulio maisto dienos temą šiais metais paskelbė Jungtinių Tautų Maisto ir Žemės ūkio organizacija, siekdama atkreipti dėmesį į bado problemą pasaulyje, maisto švaistymo mažinimą, sveiką mitybą ir gamtos saugojimą. Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus vaikų erdvėje taip pat paminėta Pasaulinė maisto diena, kuri pasaulyje minima spalio 16 dieną, nuo 1979 metų. Su vaikais diskutuota kaip kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie maisto švaistymo mažinimo – mažiau vartodami, rinkdamiesi kuo natūralesnį maistą, išmesime mažiau pakuočių, taip saugosime gamtą, būsime sveikesni. Pažiūrėję dokumentinio filmo ištrauką apie maisto švaistymą, vaikai rungtyniavo tarpusavyje atlikdami įvairias užduotis, kurias įveikus buvo apdovanoti prizais.

Teksto ir nuotraukų autorė
Rasa Kybartaitė

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo - informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ programos teikėja 

DSCF1837

DSCF1844

***

PAMINĖTA PAŠTO DIENA

Ar žinojote, kad per metus Lietuvos pašto siuntinių bendras svoris viršija net 1000 tonų. Tai prilygsta 7 mėlynųjų banginių arba 143 afrikinių dramblių svoriui! O ar žinojote, kad per metus pristatant pašto siuntas nuvažiuojama apie 6 milijonus kilometrų. Tai – atstumas, artimas 8 kelionėms į mėnulį ir atgal. Tai ir daugiau įdomių faktų apie pašto darbą sužinojo viešosios bibliotekos vaikų erdvės lankytojai minėdami pasaulinę pašto dieną, kuri švenčiama spalio 9 dieną. Pasiklausę Donaldo Biseto pasakos „Kvaksinti laiškų dėžė“ ir pažiūrėję filmuką apie pašto istoriją nuo seniausių laikų, vaikai sudalyvavo viktorinoje „Aplink pasaulį“.

Teksto ir nuotraukų autorė
Rasa Kybartaitė

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo - informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ programos teikėja

DSCF1835

***

GINTI. SAUGOTI. PADĖTI

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus vaikų erdvėje paminėta Policijos diena. Vaikai žiūrėjo filmukus apie policijos darbą, apie policininko profesiją, Lietuvos policijos parengtus filmukus vaikams, kaip elgtis įvairiose situacijose. Nemaža dalis vaikų norėtų užaugę pasirinkti policininko profesiją. Paklausti kodėl, atsakė  - „kad galėtų apginti silpnesnį“. Nelengvas, tačiau prasmingas policininkų darbas, jie, kaip angelai sargai, rūpinasi mūsų saugumu – gina, saugoja ir padeda. O popietės pabaigoje vaikai pasiruošė sutikti artėjančią Mokytojo dieną – išlankstė mylimiausiems mokytojams širdeles, mokytojams, kurie įdeda daug širdies į savo darbą.

Teksto ir nuotraukų autorė
Rasa  Kybartaitė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo - informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja 

 DSCF1823

DSCF1832

***

MOKĖDAMAS KALBĄ - TOLI NUKELIAUSI

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus vaikų erdvėje paminėta Europos kalbų  diena. Tai nuo 2001 metų, rugsėjo 26 d. Europos sąjungoje švenčiama šventė, skirta Europos sąjungos kalboms. Jos metu Europos valstybėse organizuojami įvairūs renginiai, siekiant paskatinti kalbų mokymosi įvairovę, ugdyti pagarbą visoms Europos kalboms, regionų ir tautinių mažumų kalboms. Mes galime didžiuotis, nes lietuvių kalba yra pelniusi seniausios gyvos indoeuropiečių kalbos statusą. Mūsų kalba savo žodžiais, gramatinėmis formomis yra labiausiai panaši į sanskritą. Popietėje su vaikais diskutuota, kodėl naudinga žinoti kuo daugiau kalbų, pateikta įdomių faktų apie kalbas. Vaikai užduotį  - pasirinkti kalbą, kurią norėtų išmokti, nupiešti tos šalies vėliavą ir parašyti pasirinktus kelis tos kalbos žodžius ar sakinius bei pristatyti savo darbą – atliko puikiai.

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo - informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė Rasa Kybartaitė

DSCF1817

***

ŠAŠKIŲ TURNYRAS

Nors vasaros šiluma muša karščio rekordus, viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus, vaikų erdvės, neformaliojo vaikų švietimo būrelio dalyvių galvelės „kietos“. Tai paaiškėjo sudalyvavus šaškių turnyre, kur pačiais stipriausiais šaškininkais tapo Elinga Bazarovaitė ir Eimantas Krištopaitis. Puikiai sužaidė ir Aleksandras Tupikas, Aitra Labunskaitė, Evelina Bergs, Juozas Bergs. Nepasidavė ir patys mažiausieji – Aidanas Komža ir Tomas Bazarovas. Visi dalyviai apdovanoti prizais.

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo - informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė,
NVŠ programos teikėja Rasa Kybartaitė

DSCF1734

***

PAMINĖTA ŠEIMOS DIENA

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus vaikų erdvėje minint Šeimos dieną patys gražiausi linkėjimai sugulė į vaikų darbelius, skirtus jų šeimos nariams, nes šeima – tai patys svarbiausi ir artimiausi žmonės visame pasaulyje.

 Skaitytojų aptarnavimo - informacijos skyriaus vaikų erdvės bibliotekininkė,
NVŠ programos teikėja Rasa Kybartaitė

 

DSCF1656

DSCF1665

***

Užsiėmimų ciklas, skirtas šv.Velykoms

Akmenės miesto filiale pirmojo užsiėmimo metu vaikai darė „oliziukus“. Į ploną kojinę pridėjome medžio pjuvenų ir grūdų, suformavome norimas formas. Sudygę grūdai bus tarsi oliziuko plaukai. Oliziukais vaikai papuoš Velykinį stalą. Antrojo užsiėmimo metu iš putplasčio ir plunksnų gaminome dekoracijas – paukštelius. Paukštelius „sutupdėme“ ant beržo šakelių. Paskutinis užsiėmimas, prieš pat Velykas, buvo skirtas kiaušinių marginimui vašku.

Teksto ir nuotraukų autorė
Akmenės miesto filialo bibliotekininkė, 
NVŠ programos teikėja Diana Lensbergienė

av1  av3

av2 

***

Piešimas ant tekstilės

Akmenės miesto filiale vyko dailės užsiėmimas „Piešimas ant tekstilės“. Vaikai į užsiėmimą atsinešė savo jau pabodusius, nuobodžius rūbus, ir juos „prikėlė naujam gyvenimui“ dekoruodami tekstiliniais dažais. Ant marškinėlių vaikai piešė piešinius, rašė jiems patinkančias frazes. Marškinėliai tapo unikalūs ir išskirtiniai. Su vaikais diskutavome apie darnų vartojimą, ekologiją.

Akmenės miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ programos teikėja Diana Lensbergienė

20190328 163520  kopija

*** 

SAUGAUS EISMO ŠALYJE 

Saugumas mums reikalingas kasdien – visur ir visada, o ypač dalyvaujant eisme, nes mes visi – eismo dalyviai. Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus vaikų erdvės lankytojams vėl ir vėl primename apie saugaus eismo svarbą, apie gyvenimą be traumų, be nelaimių, apie gyvenimą laikantis saugaus eismo taisyklių.

Pasitinkant saugaus eismo dieną vaikų erdvės lankytojams parodėme filmukus „Kaip elgtis kelyje“ bei „Ką pasakė Kakė Makė?“. Aptarėme ką pamatę ir nusprendėme elgtis visada saugiai ir atsakingai. Po to pristatėme savo naujausią darbą – sceninį vaizdelį – „Pypo nutikimai“ – pagal Aidą Jurašių – taip mes ruošiamės susitikimui su rašytoju. Dovanėlės visiems – atšvaitai – dėl saugumo eismo šalyje.

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo ir informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė Aurelija Gerulskienė

DSCF1598

***

MODELINAS – NURAMINA

Popietė, kurią Viešosios bibliotekos   skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvėje pravedė Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas Dainius Sarapinas, pakvietė jaunuosius lankytojus į lipdymo iš modelino paslapčių pasaulį. Buvo ir sėkmių, ir nesėkmių, prigaminta įvairiausių gražių darbelių, vaikai dirbo įsijautę, tylūs ir ramūs, kaip patys sakė  - modelinas nuramina. Popietėje apsilankiusios Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė – pasidomėjo, pasidžiaugė darbeliais, palinkėjo visiems sėkmės. Ačiū sakome kolegai, mokytojui Dainiui ir laukiame naujų susitikimų.

Teksto autorė
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė Aurelija Gerulskienė

Nuotraukų autorė 
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė Rasa Kybartaitė


m1 m2

m3 m4

***

„NEPRIKLAUSOMI IR LAISVI“

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo ir informacijos skyriaus vaikų erdvėje įvyko renginys, skirtas Vasario 16-ajai  - Lietuvos valstybės atkūrimo dienai. Po pažintinio pokalbio apie šią šventę vaikai žiūrėjo filmus „Kelias į Nepriklausomybę“ ir „Neregėta Lietuva“ ir gavo užduotį – nupiešti tris labiausiai įsimintinus vaizdus apie Lietuvą. Prizas jauniesiems skaitytojams – garsinis Aido Jurašiaus knygos „Pypas ir jo nutikimai“ skaitymas ir aptarimas Pagrindiniai renginio dalyviai Neformalaus vaikų švietimo programos „Literatūrinė kūrybinė veikla bibliotekoje“  dalyviai ir aktyviausi Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvės jaunieji skaitytojai.

Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė
Aurelija Gerulskienė

1v

2v

R.Kybartaitės nuotraukos

***

Kūrybinis užsiėmimas „Dovanų žmogutis“

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyriaus vaikų erdvėje vyko popietė – kūrybinis užsiėmimas „Dovanų žmogutis“. Jaunieji skaitytojai karpė, lankstė, klijavo nuotaikingą žmogutį – dovaną. Vaikų laukė prizas – garsinis Aido Jurašiaus  knygos „Pypas ir jo nutikimai“ ištraukų skaitymas, pažintis su rašytojo kūryba – „Laukiam atvykstant“.

Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė
Aurelija  Gerulskienė

DSCF1528

***

Žiemos žaidimai ir linksmybės

         Šiųmetė žiema dosni šaltuko ir sniego. Pastarosiomis dienomis sušvelnėję orai pakvietė Kruopių bibliotekos NVŠ būrelio vaikus žiemos pramogoms. Vasario 1 d. prie Kruopių tvenkinio, ant apsnigto kalnelio vaikai žaidė sniego karą, lipdė sniego senius, dalyvavo judriose estafetėse, rogutėmis čiuožė nuo kalniuko. Laikas bėgo nepastebimai. Paraudusiais skruostais, maloniai pavargę vaikai grįžo bibliotekon, kur jų laukė karšta arbata.

NVŠ veiklos teikėja
vyr. bibliotekininkė Rima Urmonienė

Kruopiai NVŠ 

Kruopiai

***

Smagiausias vasaros nuotykis 

Vasara – šauniausias laikas vaikams. Tai ne tik atostogos, bet ir pramogos, kelionės, išvykos, įvairiausi nuotykiai, pasibuvimas su šeima, draugais. Rugsėjo 7 dieną Kruopių kaimo filialo  NVŠ būrelio vaikai, susirinkę į užsiėmimą, dalijosi prabėgusios karštos vasaros nutikimais, įspūdžiais. Kai kas pirmą kartą važiavo traukiniu, kai kam pasisekė keletą kartą nuvykti prie jūros, kitas su tėčiu ūkininku traktoriuje dirbo ūkiškus darbus, dar kitą tėvai pradžiugino nupirkdami batutą. Galybė smagių spalvotų nuotykių sugulė ant popieriaus lapų.

Teksto ir nuotraukų autorė
Kruopių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė 
Rima Urmonienė

1k

2k

****

Kuriu dovanėlę Mamai

                      Kruopių kaimo bibliotekos – filialo neformaliojo vaikų švietimo būrelio nariai su vadove vyr. bibliotekininke Rima Urmoniene gegužės 3 dieną viešėjo kultūros namuose, kur buvo organizuota edukacinė popietė „Kuriu dovanėlę Mamai“. Artėjant Motinos dienai, panorusių nustebinti brangiausią žmogų – mamą, sugužėjo ir daugiau vaikų. Moksleiviai pasirinko gaminti po du darbelius iš popieriaus. Prireikė kantrybės, kruopštumo lankstant žiedlapius, išmonės ir kūrybingumo derinant spalvas, puošiant savo gaminį. Edukacinį užsiėmimą organizavo ir vedė kultūros namų vadovė Leonida Skerstonienė, jai talkino bibliotekininkė R. Urmonienė. Vaikai sugaišo nemažai laiko, kol gavo norimą rezultatą – gražius, spalvingus atvirukus mamoms.

Informacija ir nuotraukos
Kruopių kaimo filialo vyr. bibliotekininkės, NVŠ teikėjos Rimos Urmonienės

kruop1

kruop2 

***

NVŠ veikla bibliotekoje

Akmenės miesto filialui, laikinai persikėlus į kitas patalpas, Neformalaus vaikų švietimo programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“ veiklos tęsiasi. Kiekvieną užsiėmimą vaikai ne tik daro vis naują kūrybinį darbelį, bet ir domisi literatūra, autoriais. Šie užsiėmimai ugdo norą tobulėti, atrasti ir išmokti kažką naujo, skatina kūrybiškumą, fantaziją, vaizduotę, lavina kompozicijos pojūtį, spalvinius įgūdžius, sugebėjimą improvizuoti. Užsiėmimų metu diskutuota apie antrinių žaliavų panaudojimą, „prikėlimą“ naujam gyvenimui. Vaikai kūrė nuotraukų rėmelius iš senų laikraščių, juos dekoravo. Motinos dienai skirtame užsiėmime skaitėme eilėraščius: K. Kubilinsko „Tik motulės širdyje“, Salomėjos Nėries „Motutės ašaros“, Janinos Degutytės „Motulei“, Ramutės Skučaitės „Mamytė ir aš“. Aptarėme, kokia mama vaizduojama, kalbėjome ir apie savo mamas. Vaikai padarė dovaną mamoms – žvakidę iš molio.

Akmenės miesto filialo bibliotekininkė, NVŠ teikėja Diana Lensbergienė

akmenė1 

akmenė2

akmenė3

D.Lensbergienės nuotraukose:  užsiėmimų akimirkos 

***

LIETUVOS TRISPALVEI – 100 METŲ

Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje balandžio 25–ąją paminėtas Lietuvos trispalvės vėliavos šimtmetis. Jauniesiems bibliotekos lankytojams papasakota Lietuvos vėliavos sukūrimo istorija, kai lygiai prieš šimtą metų, 1918 metų balandžio 25 dieną, Lietuvos Taryba, po ilgų svarstymų, patvirtino trispalvę Lietuvos valstybės vėliava. Pirmą kartą trispalvė Gedimino bokšte buvo iškelta dar 1918 m. vasarą, žemiau vokiečių vėliavos, tačiau neilgai trukus buvo nuleista. Tautinė vėliava Gedimino bokšte oficialiai pirmą kartą iškelta 1919-ųjų sausio 1-ąją, todėl tą dieną švenčiama Lietuvos vėliavos diena. Dar ne kartą Lietuvos trispalvė buvo iškelta ir nuleista Gedimino bokšte, o iškelta penktą kartą jau plazda beveik 30 metų. Sužinoję Lietuvos vėliavos istoriją, vaikai sudalyvavo viktorinoje „Lietuvos takais“. Pasidalinę į dvi komandas jie parodė geras žinias apie Lietuvos senovę, istoriją, miestus, upes, gamtą, atliko kitas komandines užduotis, kuriose reikėjo greitos orientacijos. Po viktorinos vaikai tautiniais motyvais dekoravo knygų skirtukus.

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
vaikų erdvės informacija

2vai 1

2vai 2

Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkės, NVŠ teikėjos R.Kybartaitės nuotraukose: viktorinos akimirkos

***

 Mano mėgstamiausias autorius

Pakalniškių kaimo filialo Neformaliojo vaikų švietimo programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“ dalyviai literatūrinėje popietėje pristatė savo mėgstamiausius autorius. Popietės metu kalbėtasi ir išsiaiškinta, kam koks autorius patinka. Kai kurie vaikai iš karto žinojo savo mėgstamus autorius, tai buvo William Steig ir Joana Rowling, o nežinojusieji prisiminė savo mėgstamiausius personažus iš skaitytų knygų. Juos įamžino piešdami ir degindami medines lenteles.

1pakal

3pakal 14pakal

Pakalniškių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė, NVŠ programos teikėja Simona Rekienė. Autorės nuotraukose - popietės akimirkos

***

Piešiame vasaros svajonę 

Svajoti – kurti mintyse gražius, trokštamus dalykus, rašo  lietuvių kalbos žodynas. Nėra žmogaus, kuris nesvajotų ar neturėtų svajonės. Bet, turbūt, vaikai giliausiai braido toje beribėje svajonių jūroje. Įdomu klausyti, kokių svajonių ir su kokiu užsidegimu apie jas pasakoja tiek mažesni, tiek vyresni vaikai. Dar įdomiau, kai tos svajonės būna nupiešiamos.  Saulėtą balandžio 13 dieną Kruopių kaimo bibliotekoje – filiale įsikūrusio NVŠ būrelio vaikai rinkosi lauke prie kultūros namų. Būrelio nariai, garsiai papasakoję draugams apie savo vasaros svajonę, spalvotomis kreidelėmis ją „realizavo“ ant šaligatvio. Edukacinis užsiėmimas vyko atviroje erdvėje, tad nenuostabu, kad prie piešiančiųjų prisijungė ir daugiau vaikų. Užsiėmimo pabaigoje trinkelėmis klotas šaligatvis mirgėjo įvairiaspalvėmis svajonėmis: Disneilendo atrakcionai, oro balionas, Turkijos palmės, Airijos peizažas, robotas... ir riedis.

1kruop

Kruopių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė, NVŠ programos teikėja Rima Urmonienė. Autorės nuotraukoje - edukacinio užsiėmimo akimirkos 

 

Atvelykis Kalniškių bibliotekoje

Visi nekantraujame laukdami švenčių, o sulaukus dar kartą suvokiame, kaip greitai jos pralekia,...Gerai, jog Velykos po savaitės turi atgarsį - Atvelykį. Atvelykis dar vadinamas Vaikų Velykėlėmis. Tą dieną ypač daug dėmesio skiriama vaikams, nes tai - jų šventė. Puoselėdami lietuviškas tradicijas, šeštadienį, Kalniškių km. bendruomenės pirmininkė Silva Ivanauskienė ir vyr. bibliotekininkė Alma  Juciuvienė sukvietė vaikus ir jų tėvelius į Atvelykio šventę „Riedės  ridutis – Velykėlių margutis“

„Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą

Ir žiemos šaltos trūsus pargraudama juokės...“ Kristijono Donelaičio  Metų ištraukas skaitė Irena Norbutienė, eilėraštukus apie pavasarį ir Velykų šventę deklamavo Neda Kyzykaitė, Simona Noreikytė, Evaldas Šakauskas, Luka Lukošiūtė.

Bendruomenes pirmininkė Silva pasveikino susirinkusius, bibliotekininkė Alma-Velykų bobutė papasakojo Atvelykio tradicijas ir kvietė visus aktyviai dalyvauti įvairiuose žaidimuose, varžytuvėse .

Surengtos margučių ridenimo varžybos, velykiniai žaidimai, menamos mįslės. Smagiausia šventės atrakcija – kiaušinių ridenimas. Kaip ridenti kiaušinukus vaikų mokyti nereikėjo. Jie visi puikiai žinojo kuomet nuo lovelio ridenami kiaušiniai, kas ir kaip laimi . Šventę praskaidrino gitaros garsai ir dainos, atliekamos Vytauto ir Violetos Užų. Žaidimų ir konkursų nugalėtojai apdovanoti prizais . Atvelykio šventėje netrūko ryškių spalvų, linksmų užduočių, šilumos bei geros nuotaikos. Smagu, kad vaikams talkino jų mamytės bei močiutės. Jos ne tik prikepė skanių pyragų, bet kartu žaidė estafetėse, šoko.Gražiai pasakyta, kad Atvelykis "panašus į upelį, kuris ištryškęs iš Velykų šaltinio ima šakotis, kad pasiektų, atgaivintų ir atnaujintų kiekvieną, taip pat ir tą, kuris negali įtikėti nepamatęs. Tegul Atvelykio šventė nuskaidrina kiekvieną sielą ir įkvepia naujiems darbams!

Kalniškių km.-filialo vyr. bibliotekininkė Alma Barbora Juciuvienė

(NVŠ programa )

kalniskiai01

kalniskiai02kalniskiai03